Roweru Cargo / fot. UM Katowice

Zarząd Nextbike Polska poinformował o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania układowego, które umożliwi funkcjonowanie firmy – a co za tym idzie, roweru miejskiego w 39 miastach w całym kraju, w tym w Katowicach. Pojawiły się też informacje o złożeniu przez spółkę wniosku o upadłość.

Spółce grozi niewypłacalność przez epidemię koronawirusa. Przypomnijmy, w wielu miastach miał wystartować system rowerowy 1 kwietnia, ale od właśnie tej daty do 5 maja zakazano korzystania z tego typu środków transportu. Odbiło się to bardzo mocno na spółce.

„Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce” – mówi Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A.

Zgodnie z komunikatem Nextbike:

„W ocenie zarządu, przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego daje realne szanse na dojście do porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi spółkę oraz pozwoli na ustalenie nowych zasad spłat zobowiązań spółki. Zawarcie układu z wierzycielami pozwoli na odsunięcie w czasie płatności aż do momentu powrotu do normalnego funkcjonowania systemów rowerowych po pandemii wirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie spółka zachowuje zdolność do realizowania bieżących zobowiązań, co pozwala na dalsze wykonywanie umów na obsługę systemów rowerowych. Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i zawarcie układu z wierzycielami ma na celu zapobieżenie pogorszeniu sytuacji finansowej spółki, jej niewypłacalności oraz ogłoszenia jej upadłości. To wszystko, zdaniem spółki, pozwoli na utrzymanie płynności finansowej, a także obsługi systemów rowerów miejskich w 39 systemach” – czytamy w komunikacie.

Kurier Lubelski informuje jednocześnie, że spółka złożyła wniosek o upadłość.

Umowa Nextbike z miastem Katowic opiewa na 2,3 mln zł. Obecnie uruchomiono 61 stacji wypożyczania rowerów, kolejne mają zostać uruchomione. Nextbike zobowiązał się do codziennej dezynfekcji jednośladów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.