Reklama

Zanim mieszkańcy będą mogli popływać w nowych basenach, to z obiektów pierwsze skorzystają pszczoły

D. Frost

Dach NOSPR / fot. UM Katowice
Reklama

Z nowych basenów przed mieszkańcami skorzystają pszczoły. Z NOSPR-u też. To „ekologiczny gadżet promocyjny” – tak przynajmniej twierdzi miasto Katowice, które na dachach dwóch gotowych basenów i budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zamontuje ule.

Skończone baseny w Brynowie i Szopienicach, a także budynek NOSPR będą domem dla 120 tys. miejskich pszczół. Ekologiczne ule z materiałów naturalnych nie mają żadnych tworzyw sztucznych. Do ich pomalowania użyto ekologicznych farb.

W każdym z uli zamieszka 40 tys. pszczół.

Jeszcze w sierpniu 2019 roku radni Dawid Durał, Dawid Kamiński i Maciej Biskupski wnioskowali do prezydenta Katowic o zakup materiału promocyjnego „Miód z Kato”.

Reklama

Uważamy, że taki prezent w postaci słoiczka z „miodem z KATO” będzie dużo lepiej wykorzystany i zapamiętany niż kolejny długopis czy też notes. Koszt 1000 słoiczków 50g z etykietą to kwota orientacyjnie około 5 000zł” – pisali wtedy radni.

Miasto wtedy zgodziło się z radnymi i zapowiedziało też pasieki na dachach budynków miejskich, co właśnie się realizuje.

“Później zebrany miód po przebadaniu trafi do słoiczków, które będą naszym miejskim gadżetem promocyjnym” – zapowiadają władze miasta.

Ule mają zostać zamontowane 12 maja. Maja być mocowane z dala od krawędzi dachu, mają być odporne na powiewy wiatru.

„Z troski o pszczoły ule ustawiane są na wykładzinie (sztucznej trawie), a przy każdym mocowane jest poidełko. Jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia na dachu prac konserwatorskich, ule można zamknąć w noc poprzedzającą prace” – poinformował Urząd Miasta Katowice.

Miasto zamierza też badać jakościowo miód produkowany w ulach. Chodzi o to, żeby sprawdzić czy nie ma w nim pestycydów, metali ciężkich oraz policyklicznych węglowodorów aromatycznych – to one znajdują się w dymie i spalinach samochodowych. Pamiętajmy, że budynek NOSPR znajduje się przy jednej z bardziej ruchliwych ulic w Katowicach.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie