Marszałek Jakub Chełstowski na sesji Sejmiku / fot. Śląskie.pl

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego powołali do życia Panteon Górnośląski. Inwestycja za prawie 50 mln zł powstanie w podziemiach Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Nie wszyscy byli za. Radni Koalicji Obywatelskiej mówili o dodatkowych kosztach, które będzie generować inwestycja, podważali też sens realizacji pomysłu w trakcie kryzysu epidemiologicznego i gospodarczego. Marszałek natomiast tłumaczył, że województwo rocznie dołoży do inwestycji milion złotych, podobnie miasto Katowice i Archidiecezja Katowicka, natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKDiN) ma wesprzeć Panteon kwotą 40 mln zł. Zdaniem marszałka to zysk dla regionu, ponieważ pieniądze zostaną wykorzystane w naszym województwie.

To realizacja podpisanej w lutym umowy między miastem Katowice, MKiDN, Archidiecezją Katowicką i Urzędem Marszałkowskim. Radni Sejmiku przegłosowali nie tylko utworzenie jednostki, ale także jej statut.

Reklama

Zgodnie z uchwałą przedmiotem działalności Panteonu Górnośląskiego w Katowicach jest:

1) zachowywanie i upowszechnianie wiedzy w zakresie historii Górnego Śląska po zakończeniu I Wojny Światowej oraz inicjowanie działań o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym w tym zakresie,
2) upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa poprzez czczenie pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy oraz osób duchownych,
3) upamiętnienie stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski po ponad sześciuset latach jurysdykcji czeskiej i niemieckiej oraz upamiętnienie stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku,
4) inspirowanie i moderowanie działań mających na celu upamiętnienie trzech Powstań Śląskich,
5) czynne uczestniczenie w budowie tożsamości narodowej oraz społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich

Burzliwa sesja

Sesja Sejmiku / fot. Slaskie – Tomasz Żak

Radna KO Lucyna Ekkert mówiła, że zakres działania nowej instytucji jest zbieżny z tymi, które obecnie ma Urząd Marszałkowski, jak Muzeum Śląskie, Muzeum Górnośląskie czy dawny Regionalny Instytut Kultury, a obecnie Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

„Jeśli zakres tych działalności, tych instytucji nie obejmuje tak opisanego szczegółowo i być może zawężonego przedmiotu działalności w tworzonej instytucji kultury, to można poszerzyć zakres działalności już istniejących” – mówiła Lucyna Ekkert. –„ Jestem przeciwna, żeby województwo śląskie było w tym przypadku organizatorem” – dodała.

Aspekt ekonomiczny pojawiał się często w dyskusji. Radni KO argumentowali, że przez koronawirusa i stan gospodarki wpływy z podatków i opłat będą mniejsze, ciągle trzeba także wspierać służbę zdrowia w walce koronawirusem.

„Taką instytucję warto stworzyć” – przekonywał Piotr Czarnynoga, radny PiS. – „Dla uczczenia, dla pokazania młodym, ale w ogóle społeczności śląska i polski znaczenia dla historii śląska i polski wybitnych Ślązaków” – mówił.

Marek Gzik (KO) przekonywał, że milion złotych lepiej przeznaczyć na środki ochrony osobistej pracowników medycznych. Marszałek uznał to za argument demagogiczny i wyliczył, że region już przeznaczył na walkę z COVID-19 223 mln zł.

„Dodatkowo z RPO mamy zabezpieczone 50 mln zł, które będziemy przekazywać sukcesywnie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

„To nie jest czas naprawdę na to, żebyśmy poświęcali energię, ale przede wszystkim środki finansowe, na realizację takiego przedsięwzięcia” – mówił radny Mirosław Mazur (KO). Podkreślił, że nie chodzi tutaj tylko o 3 mln zł w skali województwa, ale także te 40 mln zł w skali kraju, które zamierza przeznaczyć ministerstwo.

„To nie jest 40 mln, które da napęd gospodarce, to nie jest 40 mln, które będzie ratować śląskie firmy” – mówił.

Marszałek Jakub Chełstowski podkreślił, że trudno mu jest się zgodzić z argumentem, że nie jest to inwestycja w gospodarkę.

„Te 40 mln pozostanie tutaj na śląsku przerobionych. Przecież firmy będą pracowały, miejsca pracy, ktoś będzie materiały kupował” – mówił marszałek. – „Nasz wkład jest niewielki, miasta Katowice jest niewielki” – ciągnął Jakub Chełstowski i dodał, że bez pomocy ze strony rządu inwestycja nie mogłaby być zrealizowana.

Panteon ma być gotowy w 2022 roku.

3 KOMENTARZE

 1. Jaki prezydent miasta katowic takie decyzje mierne lub nawet zalosne pieniedzy za niedlugo bedzie brakowac na wszystko a tu milon zloty wydaje sie bez skrupulow zenada ! Nie ma sie co dziwic ze ludzie uciekaja !!!!

 2. … władza nie liczy się z potrzebami mieszkańców, zapytaj ludzi z takich dzielnic jak Szopienice, Burowiec, Janów itp, czy im najbardziej potrzebną teraz rzeczą jest… PanTeon

 3. Po co komu taka instytucja? W pełni zgadzam się iż należy pielęgnować pamieć o ludziach zasłużonych dla regionu, ale czy to oznacza potrzebę tworzenia kolejnych instytucji służących temu celowi? Uważam iż w zupełności wystarczą:
  1. Muzeum Śląskie
  2. Muzeum Historii Miasta Katowic
  3. Popiersia uzupełnione tablicami informacyjnymi na pl. Grunwaldzkim
  4. Inne pomniki
  5. Nazewnictwo ulic, placów, oraz różnych instytucji i placówek
  6. Imprezy okolicznościowe, głównie rocznicowe
  7. Tablice pamiątkowe na budynkach związanych z ważnymi postaciami historycznymi
  8. Wydawnictwa różnego rodzaju (książki, albumy, filmy, fonografia)
  Mało? Chyba nie, odnoszę wrażenie, że cel tworzenia tego „panteonu” jest zupełnie inny, a jeśli tak, to efekt może być odwrotny do zamierzonego. Nieprzyzwoitością jest bowiem wykorzystywanie pamięci ludzi zasłużonych dla własnych celów politycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.