foto: Katarzyna Medwid

Od początku wprowadzenia stanu epidemicznego w Polsce przedsiębiorcy zaczęli masowo zawieszać działalność gospodarczą. W marcu działalność zawiesiło prawie 49 tysięcy osób. Tylko w ostatnich 3 dniach marca ta ilość wyniosła prawie 16 tysięcy. Wiele z nich to działalność usługowa, a także lokale gastronomiczne, które zgodnie z ograniczeniami realizują wyłącznie zamówienia na wynos lub z dowozem. To bardzo trudny czas dla tej branży. Wielu przedsiębiorców może stanąć na skraju bankructwa. Mimo to część z nich włączyło się w akcję #gastropomaga zapoczątkowaną przez gdyńską restaurację Muszla, polegającą na przekazywaniu posiłków dla lekarzy, pielęgniarek i personelu szpitali, którzy pracują bez wytchnienia ratując życie.

W szpitalach trwa walka z koronawirusem, personel pracuje ponad siły w stanie pełnej mobilizacji. Na Śląsku i w całej Polsce rośnie liczba zakażonych groźnym patogenem. Sanepid podał, że w piątek rano (3 kwietnia) liczba zakażonych w woj. śląskim przekroczyła 426.

Tymczasem Spontaniczny Sztab Obywatelski, Stowarzyszenie Niskie Składki i Fundacja Otwarty Dialog działają z akcją #posilekdlalekarza i #gastropomaga. Organizacyjnie i prawnie wspiera ich także Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Do akcji przyłącza się coraz więcej restauracji. Są wśród nich również lokale z Śląska i Zagłębia. Pojawiają się także spontaniczne inicjatywy, jak ta, kiedy pan Patryk Wiśniowski, właściciel Restauracji Kamionki, zawozi kilka termosów barszczu z uszkami na nocny dyżur w Centrum Pediatrii w Sosnowcu, gdzie 50 pracowników szpitala przebywa na kwarantannie.

Reklama

– Od początku pandemii obroty restauracji spadły o 93%. W tej chwili pracuję na kuchni sam, żeby zarobić na pensje pracowników. Wiem jednak, że w służbie zdrowia sytuacja jest jeszcze cięższa, dlatego kiedy mogę, przygotowuję darmowe posiłki dla pracowników szpitala. Wszyscy musimy sobie nawzajem pomagać w tej trudnej sytuacji. Dobro wraca – mówi Patryk Wiśniowski, właściciel Restauracji Kamionki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.