Seniorka / fot. InfoKatowice.pl

Rośnie liczba chorych na koronawirusa w województwie śląskim. Łącznie w ciągu ostatnich 12 godzin wykryto 27 przypadków. Ministerstwo Zdrowia podaje, że najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby układu oddechowego, wywołanego przez koronawirusa Covid-19 są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się seniorzy, którzy nawet w normalnych, codziennych sytuacjach mogli mieć z różnych względów problemy z funkcjonowaniem. Dodatkowo, pandemia koronawirusa całkowicie uniemożliwiła im bezpośrednie kontakty z innymi seniorami. Właśnie dla tych siedzących samotnie w domach seniorów powstał Telefon Wsparcia dla Seniorów. Janina Piwowarczyk i Ewa Kulisz ze Śląskiej Rady ds. Seniorów zorganizowały tą jedyną w swoim rodzaju akcję.

Telefony działają 7 dni w tygodniu od 7:00 do 22:00 w czterech subregionach województwa śląskiego. Janina, Krystyna, Wiesława i Ewa zapraszają codziennie, by porozmawiać, pobyć z drugą osobą w ten niecodzienny sposób, ale być może też, by się dowiedzieć, gdzie otrzymać wsparcie. Razem z nimi działają Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały, Stowarzyszenie “Kwiat Jesieni” Rychwałd, Fundacja “Park Śląski”, Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ds. polityki senioralnej.

Reklama

– Telefony dzwonią do późnych godzin nocnych. Seniorzy szukają informacji na temat zakupu maseczek, środków dezynfekujących ale też pomocy przy robieniu zakupów. Wykorzystujemy swoje kontakty ze stowarzyszeniami, czy osobami prywatnymi, które tę pomoc osobom starszym niosą, dzwonimy ale też monitorujemy, czy rzeczywiście ta pomoc została udzielona. Co jest bardzo przygnębiające dzwoni wiele osób, które są po leczeniu onkologicznym, więc tym samym są jak najbardziej z grupy ryzyka i pomocy potrzebują – informuje Janina Piwowarczyk, jedna z organizatorek akcji.

– Niektóre osoby chcą po prostu porozmawiać: o tym, że one też pomagają innym np. w zakupach, “spotykają się na kawie z koleżankami” (każda z nich w jednej ręce dzierży filiżankę, w drugiej telefon), że pieką chleb, robią “przebieranki” z tego, co w szafie. Do niektórych starszych osób dzwonimy same, ale – razem ze społecznikami z Siemianowic – namawiamy też “dzwońcie i rozmawiajcie ze sobą przez telefon, codziennie, nie tylko do rodziny i przyjaciół”. Bo rozmowa to terapia – tłumaczy Ewa Kulisz.

Numery telefonów dostępne w ramach akcji:

  1. Subregion Centralny (cała aglomeracja śląska): Janina Piwowarczyk (g. 9-17), tel. 511 287 927, Ewa Kulisz (g. 7-9, 17-22), tel. 666 031 514
  2. Subregion Północny (Częstochowa, Kłobuck, Myszków i okoliczne miejscowości): Ewa Kulisz (g. 9-17), tel. 666 031 514
  3. Subregion Południowy (Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec i okoliczne miejscowości): Wiesława Mizia (g. 9-17), tel. 796 459 762
  4. Subregion Zachodni (Jastrzębie, Racibórz, Rybnik, Wodzisław, Żory i okoliczne miejscowości): Krystyna Jurewicz (g. 15-22), tel. 501 531 782

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.