Prezydent Katowic Marcin Krupa / fot. Facebook

Prezydent Katowic przedstawił dzisiaj Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy, który ma pomóc firmom, które działają na terenie miasta przetrwać trudny okres pandemii i ograniczonego funkcjonowania. Ma też wspomóc przedsiębiorców po zakończeniu epidemii, gdy wrócą do pełnej działalności.

Prezydent przedstawił 5 filarów Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy o wartości 25 mln zł. Z czego ostatni to apele i prośby do innych instytucji, rządu i prywatnych firm. Te akurat wydają się chyba najbardziej kosztowne z całego pakietu, bo Krupa chce 100 mln zł od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na ratowanie firm w regionie. Tutaj warto zaznaczyć, że konferencja online umożliwiała zadawanie pytań, na które nikt nie odpowiedział, bo stwierdzono, że pytań nie było.

– W Katowicach mamy dziś 48,5 tys. firm, z czego aż 46 tys. stanowią mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Wielu z tych przedsiębiorców żyje w niepewności i nie wie, czy przetrwa ten kryzys. Dziś szczególnie należy podkreślać, że w ostatnich latach transformacja Katowic dokonała się także dzięki dużej aktywności naszego rodzimego biznesu – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy ma dwa najważniejsze cele: utrzymanie firm oraz zachowanie miejsc pracy. Jest on wynikiem zarówno rozmów z naszymi przedsiębiorcami, jak i pracy kilkunastoosobowego zespołu – m.in. przedstawicieli biznesu, ale też radnych wszystkich klubów Rady Miasta, którym dziękuję za sprawną pracę ponad podziałami. Chciałbym podkreślić, że Pakiet jest naszym pierwszym tak kompleksowym działaniem, ale zapewne nie ostatnim. Będziemy obserwować sytuację i działać odpowiednio do potrzeb i w ramach możliwości prawnych – dodaje prezydent.

Reklama

Filary

I filar to zwolnienie z opłat za czynsz firm, które wynajmują od miasta lokale, a musiały zamknąć działalność w związku z rozporządzeniami rządowymi (obejmuje też firmy, które zdecydowały o zawieszeniu działalności same). Mówimy tutaj o nieco ponad tysiącu firm.

Po wznowieniu działalności firmy mają płacić 50% czynszu przez kolejne 3 miesiące (płatność można rozłożyć na 6 miesięcy po upływie tych 3 miesięcy). 50% czynszu zapłacą też najemcy miejscy, którzy nie zamknęli działalności w czasie obowiązujących obostrzeń.

II filar to właściwie to samo tylko tyczy się najemców powierzchni handlowych lub lokali na targowisku miejskim. Tutaj wprowadzono jeszcze zmniejszenie opłaty za ogródki letnie dla restauratorów. Zapłacą 1 grosz za metr kwadratowy, opłaty mają zostać utrzymane do końca 2020 roku.

III filar to zwolnienie z podatku od nieruchomości od kwietnia do czerwca dla firmy, które odnotowały spadek obrotów. Do końca września za to będą mogli zapłacić podatek od nieruchomości przedsiębiorcy nie objęci zapisami ustawy „tarczy antykryzysowej”. Miasto umorzy, odroczy lub rozłoży na raty podatki od środków transportowych, w oparciu o zapisy ustawy „tarczy antykryzysowej”. Firmy zapłacą w czasie pandemii 50% mniej za odbiór odpadów, dotyczy to tylko firm z umową z MPGK.

IV filar to doradztwo kryzysowe dla przedsiębiorców. Specjalny punkt – infolinia –  ma być prowadzony wraz z Regionalną Izbą Gospodarczą. Miasto oferuje pomoc doradczą w zakresie prawa, HR, finansów oraz psychologiczną. Ma zostać udzielonych 150 kryzysowych pakietów doradczych dla firm.  Ile one będą kosztować? Nie wiadomo, bo na pytania w trakcie konferencji nikt nie odpowiadał. Prezydent poinformował, że na razie 150 pakietów kryzysowych wykupiono w RIG.

W ramach piątego filaru miasto chce podjąć działania aby powstał tzw. Katowicki Fundusz Pomocy Przedsiębiorcom, w który miasto będzie chciało włożyć 10 mln zł. – Będzie to fundusz pożyczkowy, fundusz gwarancyjny – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. Prawdopodobnie partnerem zostanie tutaj Fundusz Górnośląski.

Reszta filaru to apele do premiera o skrócenie wypłat zwrotów z podatku VAT, apel do Metropolii aby wydała 100 mln zł na ratowanie przedsiębiorców. – Metropolia myślę stoi też przed ważnym dylematem, nie ma póki co żadnych wielki działań, które są zabukowane w budżecie Metropoli – powiedział. Kolejny apel prezydenta Krupy skierowany jest do prywatnych właścicieli nieruchomości, którzy mają swoich najemców. Prezydent Katowic chce, aby oni też obniżali czynsze lub zwalniali najemców z opłat.

– Aby skorzystać z konkretnej pomocy oferowanej w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy należy złożyć do Urzędu Miasta Katowice odpowiednie wnioski. Będą one maksymalnie uproszczone, w ramach obowiązujących przepisów prawa, by każdy przedsiębiorca mógł szybko ubiegać się o pomoc. Będziemy bazować na oświadczeniach, które będą składane pod rygorem odpowiedzialności karno-skarbowej. Chcemy też uspokoić przedsiębiorców, że za okresy przyznanych karencji, prolongat lub wydłużeń terminów spłat nie będą naliczane odsetki, a przedsiębiorca nie będzie obciążany karami czy sankcjami za te okresy. Chciałbym też podkreślić, że zdajemy sobie sprawę, iż żaden program nie uwzględni wszystkich sytuacji – dlatego każdą sprawę z jaką trafią do nas przedsiębiorcy będziemy rozpatrywać indywidualnie – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice.

Akcję pomocową w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy będzie koordynować katowicki Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink.

1 Komentarz

  1. Zabawne i żałosne… ale jak sie siedzi na etaciku to ciezko to zrozumiec. Mozna bylo skorzystac z doradcow majacych blade pojecie o drobnym biznesie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 8 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.