Obraz z kamer systemu KISMiA / fot. Straż Miejska w Katowicach

Inteligentne kamery w Katowicach patrzą czy nie łamiemy zakazu zgromadzeń. W razie potrzeby na miejsce spotkań, gdzie grupują się ludzie wysyłane są patrole Straży Miejskiej lub operatorzy kamer używają systemu głośników, które są zamontowane przy kamerach. 

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy to narzędzie, które od lat działa w Katowicach, niestety nie zawsze skutecznie. Co pokazują choćby burzliwe losy tzw. Szlaku Ślonskiej Godki, który został ostatecznie rozkradziony i poniszczony w centrum Katowic.

Teraz KISMiA ma pomóc w utrzymaniu zakazu gromadzenia się i przebywania na placach zabaw i miejscach rekreacji. W Katowicach system obejmuje 27 miejskich placów zabaw.

– W przypadku zarejestrowania kamery  grupujących się osób, funkcjonariusze przy wykorzystaniu sytemu głośników będą informowali o ryzyku jakie podjęli, w przypadku gdy obiekt nie jest wyposażony w zestaw głośników lub nie będzie żadnej reakcji ze strony osób korzystających np. z urządzeń na placu zabaw będą w te miejsca kierowane patrole – informuje Jacek Pytel ze Straży Miejskiej w Katowicach.

Wcześniej miasto zamknęło parkingi w Dolinie Trzech Stawów i Parku Kościuszki. Te mają też patrolować strażnicy i interweniować w razie gromadzenia się ludzi.

2 KOMENTARZE

 1. czy jak 5 osób modli się na placu zabaw to jest dozwolone czy niedozwolone? bo to przecież praktyki religijne, rozporządzeniem dozwolone do 5 osób + obsługa…
  I pytanie dodatkowe – jeśli 5 osób na placu zabaw się modli, a strażnik miejski, który jest katolikiem, to ogląda na monitoringu, to czy strażnik też ma obowiązek klękać przed monitorem?

  • a nie, bardzo przepraszam, w ramach sprawowania kultu religijnego nadal może się spotkać 50 osób… 5 tylko na pogrzebie. Więc auta umyć sam nie możesz, ale możesz razem z 50 osobami spotkać się w kościele…

   “pkt 4, polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż:
   a) 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do dnia 24 marca 2020 r. oraz w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania”

   W Polsce najliczniej obywatele odwiedzają biedronkę i kościoły – i te nadal są otwarte i wirusy się tam mnożą i mutują, a policja goni 2 osoby stojące na ulicy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.