Od lewej: premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski / fot. Adam Guz / KPRM

Od środy 25 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z pandemią koronawirusa. Wprowadzono zakaz wychodzenia z domu bez wyraźniej życiowej potrzeby, poinformował w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wprowadzono też ograniczenia w korzystaniu z komunikacji miejskiej i zgromadzeń. Nie będzie można również poruszać się w odległości mniejszej niż 1,5 metra od innych osób. 

– Niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą efekt kolejnych zakażeń na terenie Polski – mówił premier Mateusz Morawiecki, stwierdził, że już w kraju mamy około 800 zakażonych. – Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia – dodał premier. Stwierdził, że nie możemy “zasypywać gruszek w popiele”.

Wyraźna życiowa potrzeba to m.in. robienie zakupów, wizyta w aptece, u lekarza, czy wyjście do pracy. Ograniczone zostaną takie aktywności jak wyjścia na spacer. – Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw – mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Nowe ograniczenia dotyczą też komunikacji miejskiej. Autobusy, tramwaje i trolejbusy nie mogą być wypełnione.

–  Miejsca w komunikacji publicznej będą ograniczone, dozwoloną liczbą osób jest połowa miejsc siedzących – mówił premier.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że radykalnie potrzeba ograniczyć kontakty między ludzkie. Maksymalnie przemieszczać się razem będą mogły tylko dwie osoby na raz. Z zakazu są “wyłączone rodziny”mówił minister zdrowia.

Sklepy pozostają otwarte, wcześniejsze obostrzenia dotyczące m.in. galerii handlowych, nadal są utrzymane w mocy.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.