Marcin Krupa i przedszkolaki / fot. UM Katowice
Reklama

Od wielu lat mieszkańcy dzielnicy Zarzecze domagają się od władz Katowic, by powstały tu publiczne przedszkole i szkoła podstawowa. Dzielnica się rozwija, powstają nowe osiedla, a liczba mieszkańców się zwiększa, zwłaszcza młodych. Z kolei miasto wskazuje, że miejsc w przedszkolach na terenie miasta jest bardzo dużo. Problemem jest jednak, że miejsca są w placówkach na drugim końcu Katowic.

Obecnie na terenie Zarzecza nie ma publicznego przedszkola, ani szkoły podstawowej. Dzieci z tej dzielnicy najczęściej chodzą do placówki w pobliskim Podlesiu. Mieszkańcy od dawna proszą magistrat, by Zarzecze otrzymało własną placówkę oświatową. Ostatnio temat podjęła radna miejska Beata Bala. Wskazała, że zwiększająca się ilość nowopowstałych osiedli mieszkaniowych, wzrost mieszkańców oraz brak przedszkola miejskiego w dzielnicy, to główne powody do podjęcia kroków w tej sprawie. Podkreśliła, że przedszkole w dzielnicy Podlesie nie jest wstanie zapewnić miejsc dla wszystkich dzieci z obydwu dzielnic.

Zwracam się do Prezydenta o udzielnie informacji dotyczącej deklaracji złożonej przez Pana podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 21 w 2019 w sprawie budowy przedszkola miejskiego na terenie Dzielnicy Zarzecze. Mieszkańcy oczekują informacji na temat przewidywanych terminów realizacji przedmiotowej inwestycji. Jednocześnie proszę o informację czy zgodnie z zapowiedzią, Urząd Miasta zabezpieczył środki finansowana ten cel – napisała w swojej interpelacji radna Beata Bala.

Przedszkole szybko nie powstanie

Obszernej odpowiedzi udzielił wiceprezydent miasta Waldemar Bojarun. Zaznaczył, że miejskie przedszkola nie są placówkami obwodowymi, a gmina zapewnia miejsca w przedszkolach, dla których jest organem prowadzącym w skali całego miasta, a nie w odniesieniu do poszczególnych dzielnic. Wskazał, że co roku po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, jednostki miejskie dysponowały wolnymi miejscami (w roku szkolnym: 2017/2018 – 452 wolnych miejsc, 2018/2019 – 351 wolnych miejsc, 2019/2020 – 293 wolne miejsca).

Biorąc jednak pod uwagę potrzeby mieszkańców w poszczególnych dzielnicach, miasto Katowice od lat podejmuje decyzje związane ze zwiększeniem liczby miejsc w istniejących przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych (uruchomienie dodatkowych oddziałów jak również rozbudowa przedszkoli). Informuję Panią, iż obecnie trwają prace koncepcyjne, związane z ewentualną budową przedszkola, czy też rozbudową istniejących przedszkoli w Katowicach – wyjaśnił wiceprezydent Bojarun.

We wcześniejszych latach Katowice rozbudowały przedszkola w niedalekiej Kostuchnie. W 2018 roku ukończono rozbudowę Miejskiego Przedszkola nr 41 przy ul. J. Koraszewskiego 6. Z kolei przy Miejskim Przedszkolu nr 42 (ul. T. Boya-Żeleńskiego 30) powstał oddział Żłobka Miejskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.