Radni w Katowicach przegłosowali miliony na przegraną miasta w sądzie i zarządzanie basenami. Dzisiaj odbyła się sesja Rady Miasta Katowice. Miała wyjątkowy charakter, większość punktów wykreślono z porządku obrad, radni siedzieli w maseczkach, obsługa rady też nosił maseczki i rękawiczki. Głosowano tylko w związku z najważniejszymi uchwałami – głównie finansowymi.

Wśród zmian w budżecie, które przyjęli dzisiaj radni jest wiele pozycji. Wśród nich są pieniądze na realizację trwających inwestycji w Katowicach, jak np. 7 mln zł na węzeł przesiadkowy w Zawodziu, 4 mln zł na węzeł w Brynowie. Na utrzymanie węzła przesiadkowego Sądowa przeznaczono ponad 2,4 mln zł

Reklama

Ponad 6,4 mln zł przeznaczono na dokończenie budowy trzech basenów w Katowicach. Natomiast 8,9 mln zł na „zapłatę wynagrodzenia dla spółki Katowickie Wodociągi S.A. za zarządzanie dwoma basenami miejskimi” – chodzi o baseny przy ulicy Hallera i Kościuszki. Obiekt przy ulicy Wczasowej w Ligocie czeka na nowego wykonawcę. Miasto wyrzuciło poprzedniego z placu budowy.

Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Największym wydatkiem przy zmianach w budżecie było uregulowanie spornych zobowiązań między miastem, a Polimexem-Mostostal. Firma została wyrzucona z budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

– Uregulowania spornych zobowiązań za roboty budowlane związane z realizacją Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach wraz z odsetkami za zwłokę zgodnie z wyrokiem z dnia 5 marca 2020 r. Sądu Apelacyjnego (41.316.000 zł) – czytamy w projekcie uchwały.

Z tym, że część pieniędzy już została uregulowana – w związku z karami umownymi, które nałożyło miasto na wykonawcę. Miasto musiało jeszcze zapłacić nieco ponad 25,9 mln zł. Tą kwotę dzisiaj przegłosowali rajcy, ale wcześniej jak się okazało, uregulowało ją miasto.

– Ten wyrok zapadł 5 marca, my otrzymaliśmy kilka dni temu wezwanie do zapłaty od Polimexu – tłumaczyła skarbnik miasta Katowice Danuta Lange.

16 marca, decyzją prezydenta Katowic, miasto uregulowało wierzytelność w celu uniknięcia dodatkowych odsetek. Teraz rada musiała przegłosować zmianę w budżecie. Co zrobiono.

Za dobrą współpracę podziękował przewodniczącym klubów prezydent Katowic Marcin Krupa. Zwracał się zarówno do koalicji rządzącej miastem – Forum Samorządowe i PiS – jak i do Koalicji Obywatelskiej.

– Jak państwo sami wiecie, ta dzisiejsza sesja była konieczna do zorganizowania i dzięki tej sprawnej współpracy i zrozumieniu, mogliśmy ją odbyć i możemy dalej procedować jako miasto – mówił prezydent Katowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.