Radni zdecydują czy w Katowicach powstanie doraźna Komisja ds. Klimatu.. Powołania komisji do życia chcą radni Koalicji Obywatelskiej, którzy zgłosili projekt uchwały na sesję Rady Miasta Katowice. Nowa komisja ma działać do końca 2021 roku, wtedy złoży raport ze swojej działalności.

Do zadań Komisji doraźnej należeć mają sprawy polityki klimatycznej Miasta Katowice. W tym:

  1. przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu, adaptacji do jego skutków i polityki informacyjnej Miasta Katowice na jego temat
  2.  sprawy związane z tworzeniem właściwych podstaw prawnych dla funkcjonowania oraz rozwoju zielonej gospodarki i technologii, odnawialnych źródeł energii, efektywność energetycznej, transformacji społeczno-gospodarczej Miasta Katowice, budownictwa energooszczędnego i niskoemisyjnych form transportu; ochrona bioróżnorodności i zasobów wodnych.

Odniesieniem do funkcjonowania Komisji ds. Klimatu jest raport IPCC, specjalnego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu, który został opublikowany w 2018 roku. Dotyczy globalnego ocieplenia o 1,5°C oraz porównania globalnego ocieplenia o 1,5°C i 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Reklama

Przy  1,5°C szacuje się duże ograniczenia w dostępie do wody pitnej, co oznacza migracje klimatyczne, na które mało kto jest obecnie gotowy. Z raportu IPCC dowiadujemy się, że coraz wyższe temperatury w miastach to będzie norma, gdyż stają się, ze względu na swoją zabudowę, wyspami ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.