Marcin Krupa, prezydent Katowic / fot. InfoKatowice.pl

Radny pyta prezydenta Katowic czy złożył pozew przeciwko TVP. Prosi o udostępnienie analizy prawnej, którą przygotowano na zlecenie miasta. Chodzi o styczniowy Magazyn Śledczy Anity Gargas wyemitowany na antenie TVP. Wywołał spore zamieszanie w magistracie, ostatecznie prezydent Katowic w wydanym oświadczeniu groził krokami prawnymi. W programie padło, że w mieście rządzi “układ od ponad 20 lat”. 

W programie poruszono zamieszanie w sprawie stadionu, czyli znacznie wyższą kwotę niż pierwotnie przewidywało miasto. Miało być 184 mln zł a wyszło ponad 560 mln, po korekcie kosztorys ostatecznie stanął na około 400 mln zł. Co nie oznacza, że stadion będzie droższy, bo kosztorys kosztorysem, a przetarg może okazać się znacznie droższy…lub tańszy. Jednak na to drugie raczej trudno liczyć.

W programie wypomniano wiele wcześniejszych wpadek miasta, a także to, że przegłosowano pieniądze w kredycie, które mają być spożytkowane w części właśnie na budowę stadionu. Program można zobaczyć tutaj.

Reklama

Reakcja miasta po emisji była raczej histeryczna, bo w programie nic nowego nie powiedziano niż to, o czym informowały wcześniej media lokalne.

– W wielowątkowym materiale, który rzekomo dotyczył budowy stadionu miejskiego, padło wiele nieprawdziwych informacji. Autorzy programu w żenujący sposób zmanipulowali przekaz, który nie miał nic wspólnego z dziennikarską rzetelnością i prawem do krytyki. Z przykrością stwierdzam, że znając format tego programu, nie jestem zaskoczony takimi metodami działania i zakłamywania rzeczywistości – napisał w oświadczeniu prezydent Katowic Marcin Krupa.

Oczywiście Krupa żadnych konkretów nie podał, ale ciągnął w oświadczeniu swój monolog, gdzie pisał m.in. o tym, że w nocy kontaktowali się z nim mieszkańcy i dziennikarze z regionu oburzeni „skandalicznym przedstawieniem Katowic”. To dziwne stwierdzenie, zwłaszcza w przypadku dziennikarzy, choć może są tacy, którzy w nocy kontaktują się z prezydentem.

Z tym, że naszkicowany obraz przez TVP nie mówił nic o mieście, ale sporo o rządzącej od lat w mieście ekipie, skupionej wokół Forum Samorządowego.

– Już wczoraj w nocy otrzymałem wiele głosów m.in. od mieszkańców, samorządowców i dziennikarzy z naszego regionu, którzy są oburzeni tak skandalicznym przedstawieniem Katowic. Nie ma mojej zgody na naruszanie dobrego imienia miasta. Dlatego w trosce o dobry wizerunek Katowic, dokonamy wnikliwej analizy materiału, by następnie podjąć w tej sprawie wszelkie możliwe kroki prawne, o których będę Państwa informował – dodał Marcin Krupa.

Pytaliśmy po oświadczeniu w magistracie, czy jakiekolwiek kroki prawne zostały podjęte. Nie było żadnych. Teraz o nie pyta radny Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej.

Makowski zapytał o kilka rzeczy:

– Proszę o udzielenie informacji, jakie kroki prawne zostały podjęte? Kto dokonał analizy prawnej “Magazynu Śledczego”? I czy można się zapoznać z jej treścią? I czy po tej “wnikliwej analizie materiału” – jak czytamy w wydanym przez Pana Prezydenta oświadczeniu – miasto zdecydowało się ostatecznie złożyć pozew przeciw TVP1 – dopytywał radny.

Na razie odpowiedzi ze strony miasta nie ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 2 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.