Radni KO - od lewej Patryk Białas i Łukasz Borkowski na sesji Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Radni z Katowic chcą ostrej uchwały antysmogowej dla miasta, bo jak twierdzą ludzie umierają. Przepisy, które chcą wprowadzić dotyczą całkowitego zakazu spalania węgla w kotłach i piecach, ale dopiero od 2025 roku. 

Uchwała to pomysł radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy stanowią mniejszościową siłę w Radzie Miasta Katowice. Ma mieć charakter intencyjny i być apelem do Sejmiku Województwa Śląskiego, o wprowadzenie wspomnianych ograniczeń na terenie Katowic, bo ten ma kompetencje w tym zakresie. Radni argumentują, że co roku w Katowicach przedwcześnie z powodu smogu umiera 600 osób.

Kontrole i dopłaty to za mało. Czas wyznaczyć jasne cele i zacząć realnie dbać o czyste powietrze w Katowicach – mówi Patryk Białas, katowicki radny. W imieniu grupy radnych Koalicji Obywatelskiej złożyłem projekt uchwały dotyczącej walki ze smogiem, który będzie głosowany na najbliższej sesji rady miasta w dniu 19 marca – dodaje.

Reklama

Nowe przepisy zakładają m.in. zakaz spalania węgla w kotłach lub piecach, dopuszczając paliwa gazowe, a z paliw ciekłych lekki olej opałowy, gdyż charakteryzują się niską emisją zanieczyszczeń do powietrza. Projekt uchwały dopuszcza stosowanie kominków, jeżeli stanowią drugie źródło ogrzewania lokalu i spełniają wymogi „ekoprojektu”.

Dodatkowo w projekcie uchwały dopuszcza się spalanie paliw stałych tam, gdzie występuje brak możliwości technicznych przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, potwierdzony przez operatora sieci, a jednocześnie spalanie paliwa zachodzi w instalacji, spełniającej wymogi „ekoprojektu” dla kotłów na paliwo stałe.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 września 2025 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.