Sesja Rady Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Do biura rady miejskiej trafił projekt uchwały, nadający nazwę skwerowi przy skrzyżowaniu ul. Raciborskiej i ul. bpa Stanisława Adamskiego. Patronem placu zostanie kompozytor i pedagog Józef Świder. Uchwała wejdzie w życie, gdy zostanie podjęta przez Radę Miasta Katowice.

Projekt uchwały przewiduje nadanie nazwy „Skwer Józefa Świdra” placowi położonemu u zbiegu ulic biskupa Stanisława Adamskiego oraz Raciborskiej. Plac stanowi własność miasta, a obecnie jest zielonym skwerem.

Reklama

O uhonorowanie osoby Józefa Świdra poprzez nadanie jej imienia temu skwerowi już w sierpniu 2019 roku zwrócili się do prezydenta Katowic radni miejscy Dawid Kamiński, Piotr Pietrasz i Józef Zawadzki. Na posiedzeniu 22 października 2019 roku Komisja Organizacyjna Rady Miasta Katowice przychyliła się do tego wniosku. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał także katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej (opinia z września 2019 roku).

Biogram patrona przygotował Michał Musioł z Muzeum Historii Katowic:

Józef Świder – kompozytor, teoretyk muzyki oraz pedagog. Urodził się 19 sierpnia 1930 roku w Czechowicach. Zainteresowanie muzyką wyniósł z rodzinnego domu, gdzie podstaw gry na organach uczyli go dziadek i ojciec – kościelni organiści. W 1947 roku przeniósł się z pszczyńskiej szkoły średniej do przedostatniej klasy liceum muzycznego w Katowicach – klasy fortepianu Stefanii Allinówny. Dwa lata później rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, studiując jednocześnie na trzech kierunkach – teorii muzyki u Adama Mischty, fortepianu u Stefanii Allinówny i kompozycji u Bolesława Woytowicza. W 1953 roku uzyskał dyplom z teorii muzyki, w 1954 roku – z fortepianu, a w 1955 roku ukończył studia z kompozycji, otrzymując dyplom z odznaczeniem. W latach 1956-1958 kontynuował naukę z zakresu kompozycji na studiach aspiranckich u Bolesława Woytowicza w Krakowie. W 1966 roku przebywał na stypendium w Accademia Santa Cecilia w Rzymie, studiując u włoskiego kompozytora Goffreda Petrassiego. Równocześnie z twórczością kompozytorską rozpoczął pracę pedagogiczną. W katowickiej PWSM (Akademii Muzycznej) był kolejno: adiunktem (1959), docentem (1967), profesorem nadzwyczajnym (1979), profesorem zwyczajnym (1988). W uczelni pełnił tez wiele funkcji: dziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (1967-1972 i 1975-1991), prorektora (1972-1975) oraz kierownika Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki (1990-1996). Od czasu studiów związany był z amatorskim i zawodowym ruchem śpiewaczym. Wielokrotnie jako juror brał udział w przeglądach i konkursach śpiewaczych, a także ogólnopolskich konkursach wokalnych. Zmarł 22 maja 2014 roku w Katowicach, gdzie został pochowany.

Dorobek kompozytorski Józefa Świdra obejmuje ponad 200 utworów chóralnych, 3 opery (Magnus, Wit Stwosz, Bal baśni), wiele dzieł oratoryjno-kantatowych (m.in. Tryptyk powstańczy, Kantata Maryjna) oraz liczne utwory instrumentalne (m.in. Koncert fortepianowy, Koncert na sopran i orkiestrę). Józef Świder był również autorem przekładów i rozpraw teoretycznych m.in. o Arnoldzie Schönbergu i Olivierze Messiaenie. Dzieła kompozytora publikowały wydawnictwa polskie i zagraniczne m.in. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Gentry Publications (USA) Molenaar Edition (Holandia).

Za wybitne zasługi był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1974), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1979), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1975), Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1986), Nagrodę Wojewódzką za operę Wit Stwosz (1975), Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice (1994) oraz Nagrodę Prymasa Polski Srebrna Piszczałka (2002).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.