Na razie nici ze spalarni w Katowicach. Temat nie ruszył się ani o centymetr od czasu, gdy informowaliśmy o rozmowach na ten temat kilka miesięcy temu. Obiekt mógłby powstać w katowickiej dzielnicy Dąbrówka Mała. W sumie trzy tego typu zakłady miałyby powstać na terenie Metropolii. Miasto Tychy już zadeklarowała, że u siebie takiego obiektu nie chce. Katowicki radny, Dawid Durał przekonuje, że to dobre rozwiązanie dla miasta i dzielnicy. Mówi, że przy spalarni w Katowicach można by zbudować osiedle mieszkaniowe.

Włodarze miast wchodzących w skład gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyrazili zgodę, aby na jej terenie powstała instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – innymi słowy spalarnia śmieci. Uchwała ma na razie charakter intencyjny – nie wskazano żadnej konkretnej lokalizacji.

Jak wcześniej informowaliśmy, radny Dawid Durał chce aby tego typu zakład zlokalizować na terenie Dąbrówki Małej. Udało mu się pozyskać nawet oficjalne pismo od Rady Jednostki Pomocniczej, że w dzielnicy są zainteresowani rozmowami na ten temat.

Reklama

Kilka miesięcy temu mówiło się o wyjeździe do Szwecji celem obejrzenia podobnej instalacji, delegacja miała jechać także pod Kraków, zobaczyć jak tego typu obiekt tam funkcjonuje. Na chwilę obecną nic się nie zrealizowało, a temat jak stoi tak stał.

– Niestety dalej jesteśmy na tym samym etapie – mówił w rozmowie z InfoKatowice.pl radny Dawid Durał. – Czekam na ruch strony prezydenckiej – dodaje.

15 kwietnia sprawa spalarni ma być omawiana na Komisji Infrastruktury i Środowiska. – Wydaje mi się, że nie mamy co czekać na Metropolię, trzeba by się podjąć tego wyzwania – mówi radny Durał.

Osiedle przy spalarni

Zdaniem radnego Durała spalarnia w Dąbrówce Małej, byłaby bardzo korzystna dla dzielnicy. W rozmowie z nami zaznaczył, że przy spalarni mogłoby powstać nawet osiedle mieszkaniowe.

– Zwolnić potencjalnych nabywców z podatku na pięć lat, fundując im darmowe ciepło i energię elektryczną. Myślę, że byłby to strzał w dziesiątkę, który zachęciłby wiele osób do zameldowania, zamieszkania w Katowicach – mówił miejski radny.

Obecnie z danych, które przytacza Metropolia wynika, że wytwarzamy 21 procent więcej odpadów niż zakładano w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego, co w przypadku miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oznacza wzrost o ponad 162 tysięcy ton śmieci rocznie.

W 2018 roku na terenie GZM zebrano łącznie ok. 943 tys. ton odpadów komunalnych, co stanowiło ok. 446 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

6 KOMENTARZE

  1. Nie dla spalarni śmieci w mieście!!! Wystarczy już jeden problem i uciażliwości związane z kompostownią. Opracowania naukowe o zdrowiu ludzi mieszkających w okolicy spalarń wskazuja jednoznacznie, że stan ich zdrowia sie pogorszył.
    Niewiedzę to Pan Dawid Durał ma, ekspert się znalazł od procesów technologicznych spalania odpadów. Pan Dawid Durał czyje interesy reprezentuje, bo na pewno nie mieszkańców. Można takie iwestycje realizaować po za obszarami mieszkalnymi, ale nie w miście ani jego dzielnicach.

  2. Durała wybuduj jeszcze laboratorium wojskowe produkujące bron biologiczną mieszkańcy Dąbrówki zniosą wszystko : smród kompostowni odpady zwożone z całego kraju sam widziałem dwa tiry z rejestracją z Torunia latem nie można otworzyć okna bo zbiera człowieka na wymioty, na pewno znajdzie się jeszcze kilku trucicieli dla których możesz prowadzić lobbing ale nie w mojej dzielnicy tu i tak wystarczająca ilość umiera na raka.

  3. A firma to na pewno niemiecka i z tradycjami w paleniu na wielka skalę. Po co nam tacy radni którzy nie dbają o zdrowie mieszkańców. Czy spalarnia będzie oczyszczać powietrze z Pyłów czy jednak zwiększać ich zawartość we wdychanym powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 19 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.