Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Katowic Marcin Krupa - podpisanie listu intencyjnego / fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Katowic. Na podpisanie umowy w sprawie Panteonu Górnośląskiego. Podpisanie ma się odbyć we wtorek 18 lutego – weźmie w nim udział oprócz szefa rządu, minister kultury Piotr Gliński, prezydent Katowic Marcin Krupa, marszałek Jakub Chełstowski i arcybiskup Wiktor Skworc. Zarówno Urząd Marszałkowski jak i miasto Katowice zobowiązały się do współprowadzenia inwestycji.

Podpisanie umowy na wartą około 50 mln zł inwestycję, czyli powstanie Panteonu Górnośląskiego w podziemiach Katedry Chrystusa Króla w Katowicach, ma się odbyć właśnie w tym miejscu. Konkretnie w dawnej sali Synodalnej. Obecnie na razie nie jest pewna godzina – wstępnie mówi się o 15.00.

Reklama

Inwestycja ma kosztować do 2022 roku w sumie 49 mln zł. Miasto Katowice będzie jednym z podmiotów założycielskich, a później ma dokładać się do utrzymania nowego muzeum, które będzie zajmowało się m.in. promocją ważnych historycznie osób dla naszego regionu czy powstaniami śląskimi.

Prezydent Katowic określił Panteon jako inwestycję „po kosztach”, bo to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli de facto budżet państwa, ma zapewnić 40 mln zł potrzebnych na powstanie Panteonu.

Do utrzymania mają dokładać się oprócz miasta Katowice również Urząd Marszałkowski i Archidiecezja Katowicka.

– Kogo chcielibyśmy upamiętnić? Otóż ludzi, którzy przez ostatnie 100 lat od odzyskania niepodległości przysłużyli się do rozwoju tej ziemi, naszej ojcowizny – mówił proboszcz archikatedry ks. Łukasz Gaweł. – Ma być nowoczesną, piękną, multimedialną opowieścią o ostatnich stu latach tej ziemi – dodał. Panteon nie ma być miejscem pochówku.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, do 2022 każdy z podmiotów założycielskich dołoży do inwestycji po 3 mln zł, a MKiDN 40 mln zł.

W grudniu informowaliśmy, że Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę Rady Miasta Katowice o współprowadzeniu i finansowaniu Panteonu. Chodziło wtedy o zadeklarowane zobowiązanie finansowe miasta względem projektu na lata przyszłe.

z powodu istotnego naruszenia prawa, polegającego na naruszeniu wyłącznej kompetencji organu wykonawczego gminy do przygotowania projektów uchwał budżetowych na lata 2020-2022 – orzekło RIO”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.