Borki / fot. InfoKatowice.pl

Mieszkańcy osiedla Borki chcą, by władze Katowic przygotowały miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki zapisom i obostrzeniom w takim planie można by uratować przed degradacją zabytkowe osiedle. Z kolei zarządca domów – HGSM – chce te obiekty wyburzyć.

Od kilku lat opisujemy działania mieszkańców Borek, którzy chcą, by zabytkowe 150-letnie osiedle przetrwało i nie zostało unicestwione. To odpowiedź na plany Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, która osiedle chce wyburzyć. Dwa obiekty już zrównano z ziemią, ale kolejnych już nie można. Ujęto je w gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice, co nakazał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jednak degradacja obiektów – w ocenie mieszkańców – nadal postępuje, a HGSM nie dba należycie o budynki i dąży do ich wyburzenia.

Interpelację w tej sprawie w styczniu złożył miejski radny Dawid Durał. W porozumieniu z mieszkańcami poprosił miasto, by rozważyć przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania dla osiedla i ujęcie w nim zapisów, które chroniłyby osiedle.

Reklama

Należy stwierdzić, że dotychczasowa ochrona historycznych zabudowań osiedla Borki (tj. budynki przy ul. Borki 31, 31a, 33, 33a, 35, 35a, 43, 45, 45a, 47, 47a, 49, 49a, 51, 53, 55, 55a i 57) jest nieskuteczna. W związku z tym zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą, by rozważyć możliwość wprowadzenia dodatkowej ochrony obiektów poprzez ustalenie odpowiednich zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W tym celu niezbędne jest przygotowanie projektu uchwały Rady Miasta Katowice o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu osiedla Borki, a więc dla terenu działki nr 1182/192 (obręb Roździeń; identyfikator działki246901_1.0005.AR_5.1182/192), a następnie sporządzenie planu miejscowego z odpowiednimi zapisami, chroniącymi zabytkową substancję zabudowy osiedla – napisał w swojej interpelacji z 19 stycznia radny Durał.

Będzie plan zagospodarowania?

Osiedle Borki / fot. A. Maciaszczyk / InfoKatowice.pl

Radny Durał nie ukrywa, że liczy na pozytywne załatwienie sprawy. Miejscowy plan dotyczyłby tylko jednej działki ewidencyjnej, na której zachowały się budynki osiedla Borki. Potwierdził też, że od władz miasta dostałem odpowiedź, że pomysł będzie rozpatrywany.

– Uprzejmie informuję, iż wniosek dotyczący przystąpienia do zmiany planu został zarejestrowany w rejestrze wniosków o sporządzenie lub zmianę planu miejscowego (…). Ponadto uprzejmie informuję, że o możliwości objęcia ochroną obiektów zabytkowych, będących przedmiotem wniosku, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zostanie Pan powiadomiony odrębnym pismem w terminie późniejszym – napisał w odpowiedzi na interpelację radnego wiceprezydent miasta Waldemar Bojarun.

3 KOMENTARZE

  1. Najlepiej wyremontować za miejską kase i oddać starym mieszkańcą do dalszej dewastacji, szczególnie patusom, gdzie matka wozi w tą i spowrotem na wózku jak się synek nawali.
    Firma obok osiedla rozjeżdża tirami nową drogę do mostu dk86 i się nikt nie przejmuje, bo tam się wszyscy znają. Miasto naprawi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.