Elektryczne hulajnogi w Katowicach - zdjęcie poglądowe / fot. InfoKatowice.pl

W 2019 było prawie 500 elektrycznych hulajnóg przeznaczonych do wypożyczania w Katowicach. W sezonie 2020 ta liczba ma wzrosnąć, pojawią się też elektryczne rowery do wypożyczania. Doszło w sumie do dwóch zdarzeń z udziałem elektrycznych jednośladów w ubiegłym roku w Katowicach, trwają też prace nad uregulowaniem użytkowania tych środków osobistego transportu. 

Na terenie Katowic w 2019 roku działały 4 firmy wynajmujące jednoślady, które udostępniały 470 hulajnóg mieszkańcom Katowic. Pod koniec sezonu najwięcej miało ich Blinkee.city aż 200. W tym sezonie planuje 300. Firma chce też wprowadzić automatyczny system karania użytkowników za pozostawianie hulajnóg poza strefą.

Hive natomiast chce zwiększyć ilość jednośladów ze 100 do 150. Ma zamiar rozszerzyć swój obszar działania na Metropolię. To właśnie ta firma do swoich usług chce włączyć rowery elektryczne.

Hulaj zamierza również podnieść ilość swoich hulajnóg ze 100 do 150. Te mają się pojawić w mieście od kwietnia.

Logo Sharing w Katowicach dysponowało 70 sztukami, chce mieć w tym roku 120, a docelowo 200 jednośladów.

Były problemy, będą rozwiązania?

Policja w ubiegłym roku odnotowała dwa zdarzenia z udziałem hulajnóg. 10 października na ulicy Lompy użytkownik elektrycznego jednośladu uszkodził zaparkowaną Toyotę i uciekł. Drugi przypadek to 64-letni mężczyzna pod koniec października na ulicy św. Jana wjechał pod tramwaj. Miał swoją prywatną hulajnogę elektryczną.

Straż Miejska na potrzeby katowickich radnych przygotowała natomiast zestawienie największych problemów, które tworzą właśnie użytkownicy hulajnóg. Przede wszystkim porzucają je gdzie popadnie (chodniki, przystanki, przejścia dla pieszych, zejścia do podziemnych przejść dla pieszych, fontanny). Hulajnogi są też wykorzystywane przez osoby nie mające podstaw wiedzy na temat ruchu drogowego i nieznające znaków drogowych. W końcu wątpliwe umiejętności poruszania się na tego typu jednośladach prze użytkowników i stwarzanie zagrożenia dla pieszych.

Dzisiaj na temat hulajnóg elektrycznych będą rozmawiali radni na Komisji Transportu. Miasto pracuje nad rozwiązaniami, które uregulowały użytkowanie tego typu środków osobistego transportu. Pod koniec stycznia doszło też do spotkania przedstawicieli firm zajmujących się wypożyczaniem hulajnóg i urzędnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.