Pojazdy E-kontroli / fot. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Katowice wprowadzą po Warszawie, jeden z najdokładniejszych systemów kontroli opłat za parkowanie? E-kontrola to system, przed którym trudno jest uciec nieuczciwym kierowcom, którzy nie płacą za parkowanie w miejscach, gdzie powinni to robić. System wyłapywania nieuczciwych kierowców wprowadziła Warszawa, mogą też Katowice.

W tej sprawie do prezydenta Katowic wystąpił radny KO Jarosław Makowski. W Warszawie wygląda następująco.

– E- kontrola ma na celu weryfikację, czy w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego kierowca uiścił opłatę. Na system składają się dwa elektryczne samochody wyposażone w kamery i czujniki umieszczone na dachu pojazdu. Będą one sprawdzać, czy kierowca zapłacił za postój. Kamery zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN i przekażą te dane do bazy Zarządu Dróg Miejskich, który zweryfikuje wniesienie opłaty za dany pojazd – zapowiadano system w Warszawie. Ten już działa i w ciągu 20 minut może skontrolować ponad 200 samochodów. Kontroler parkowania potrzebuje na to godziny.

– Jeden samochód zastępuje pracę, które mogą w tym czasie zająć się egzekwowaniem mandatów (MZUiM) czy interwencjami (Straż Miejska) – podkreśla Jarosław Makowski. – System (w Warszawie – red.) w ciągu kilkunastu dni rejestruje kilka tysięcy wykroczeń – dodaje radny.

Pierwszy dzień z e-kontrolą za nami – zobaczcie film

🛰 Za nami pierwszy dzień funkcjonowania e-kontroli. 👉 W sumie nasze dwa elektryczne samochody skontrolowały ponad 13 tys. zaparkowanych pojazdów.📸 4 481 tablic rejestracyjnych zostało sparowanych – oznacza to, że pojazdy zostały sfotografowane minimum 2 razy. ❌ Pozostałe niesparowane zdjęcia zostały automatycznie usunięte.🎥 Z uwagi na wiele pytań kierowanych przez mieszkańców i media postanowiliśmy stworzyć film, który szczegółowo wyjaśnia zasadę działania systemu.ℹ Więcej: bit.ly/EKontrola1Miasto Stołeczne WarszawaRafał Trzaskowski#JestemDrogowcem

Opublikowany przez Zarząd Dróg Miejskich Warszawa Środa, 8 stycznia 2020

Jak podkreśla Makowski, wdrożenie systemu w Katowicach powinno zwrócić się w ciągu kilku miesięcy. W Warszawie kosztował 1,9 mln zł. W tym zakup dwóch samochodów elektrycznych, na których zamontowano system kamer. Zdaniem rajcy, wprowadzenie tożsamego rozwiązania w Katowicach uporządkowałoby system parkowania w mieście oraz odciążyło pracowników straży miejskiej i MZUiM.

– Do powyższego zadania można wykorzystać zakupiony niedawno przez UM samochód elektryczny, do którego należy jedynie zamontować na relingach dachowych odpowiednie oprzyrządowanie. Pozwoliłoby to efektywnie wykorzystać ww. pojazd – podkreśla radny.

W Warszawie styczeń był pierwszym miesiącem działania nowego systemu. Dwa elektryczne samochody skontrolowały w sumie 102 934 pojazdów.

– Kontrola oznacza sfotografowanie pojazdu minimum dwa razy. Pozostałe niesparowane zdjęcia zostały automatycznie usunięte – tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. – W porównaniu do stycznia 2019 roku liczba opłat za postój wzrosła o 12 proc. Niestety, wielu kierowców opłat próbuje unikać. System zweryfikował i wystawił 12 196 dokumentów opłaty dodatkowej dla takich kierowców. W tym samym czasie nasze piesze patrole wystawiły 18 043 takich opłat – dodają urzędnicy z Warszawy.

4 KOMENTARZE

  1. Super pomysl brawo dla radnego oby wiecej dobrych pomyslow!!!! Tylko czy wielmozny Krupa zakcteptuje pomysl bo jak wiadomo dla niego najwazniejsze sa drogi samochody i deweloperzy !!! Bo o mieszkancow on sie nie martwi!!!! Developer jest wazniejszy!!!

  2. no i idealnie. Będzie można olać opłatę za zatrzymanie na 2 min po zakup fajek, a koszty UM i tak się zmniejszą, bo można będzie zwolnić wszystkich pomarańczowych łazików od kwitków.

  3. Taaaak… Na represje zawsze są środki, ale… żeby tak na przykład usprawnić system opłat, to nie widzę żadnych inicjatyw. Zaparkuj (o ile Ci się to uda), znajdź parkomat (w sumie nic trudnego) i zapłać. Ale… osz karwasz twasz! Nie mam drobnych! Przecież to nie problem – zapłacisz KARTĄ! Super! Ale, ale! Co to jest KARTA ŚKUP?!? Przypominamy, że żyjemy w XXI wieku, są różne rodzaje kart. Suweren posiada także wystarczającą liczbę smartfonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.