Międzynarodowe Centrum Kongresowe / fot. Erdem Yildiz

Miliardy euro mogą trafić do Polski. Dzisiaj w Katowicach rusza konferencjaW kierunku zielonej gospodarki”, gdzie będzie omawiany m.in. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) opiewający na 7,5 mld euro. Według informacji Dziennika Gazety Prawnej, która powołuje się na nieoficjalny dokument, to właśnie z FST do naszego kraju może trafić 2 mld euro.

W przypadku odchodzenia od węgla mówi się o bezpośrednich transferach pieniędzy. Jednak w ramach wsparcia transformacji energetycznej do naszego kraju może trafić prawie 25 mld euro – część pieniędzy to pożyczki, fundusze na inwestycje oraz wkład z polityki spójności.

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zobowiązanie się do realizacji celu neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Reklama

To właśnie o przyszłości europejskich regionów górniczych w kontekście zmian związanych z zieloną gospodarką, będą rozmawiać uczestnicy konferencji pt. „W kierunku zielonej gospodarki”, która rusza dzisiaj w Katowicach. Potrwa do wtorku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

– Województwo śląskie jest największym regionem górniczym w Unii Europejskiej zamieszkałym przez 4,5 mln osób i aby nie pozostać w tyle za “zieloną zmianą”, musi szybko przekształcić swoją gospodarkę w nowy poziom innowacyjności i gospodarki opartej na integracji społecznej – mówi marszałek Jakub Chełstowski, pomysłodawca konferencji. – Jestem przekonany, że konferencja ustali trendy na nadchodzące lata, skupiając kluczowych decydentów politycznych i zainteresowane strony w celu przedyskutowania, w jaki sposób ambitne cele można osiągnąć we współpracy i sprawiedliwy sposób przy wsparciu Unii Europejskiej – dodaje.

W konferencji weźmie udział komisarz UE ds. spójności i reform, Elisa Ferreira, która opowie m.in. o możliwościach jakie daje Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 5 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.