Urząd Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Szykuje się ogromna zmiana w Budżecie Obywatelskim. Gdzie nic nie zbudujemy? Zgodnie z nowelizacją przepisów – użytkowanie wieczyste zmieniło się w prawo własności. Ta zmiana dotknie mocno Budżet Obywatelski w Katowicach. Do tej pory można było zgłaszać inwestycje miękkie i twarde na terenach wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i TBS-ów. Katowice na mocy nowych przepisów wykluczają inwestycje twarde, ale pozostawią dalej możliwość realizacji tych miękkich – jak pikniki czy festyny.

Oznacza to, że na terenie spółdzielni czy wspólnoty nie będzie można z budżetu obywatelskiego zbudować placu zabaw, drogi rowerowej czy wybiegu dla psów – poinformowali katowiccy urzędnicy.

Reklama

Na Platformie Konsultacji Społecznej opublikowano projekt uchwały w sprawie określenia zasad i trybu Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. To on co roku określa szczegółowo funkcjonowanie BO. Mieszkańcy mogą zabierać głos w sprawie jeszcze przez ponad tydzień.

– Mamy jednak na uwadze, że tereny wspólnot i spółdzielni zamieszkują tysiące katowiczan. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz zarządom spółdzielni i wspólnot postanowiliśmy, jako jedno z nielicznych miast wojewódzkich, dopuścić możliwość realizacji w tych obszarach zadań miękkich, takich jak np. pikniki, zajęcia dla seniorów czy też koncerty – wyjaśnia naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Maciej Stachura.

Jak podkreśla magistrat, wprowadzona zmiana wynika z: „aktualnego stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Najwyższej Izby Kontroli, zgodnie z którymi co do zasady gminy nie powinny wydatkować środków publicznych na przedsięwzięcia inwestycyjne znajdujące się na gruntach innych niż gminne”.

W najbliższych tygodniach ukaże się zarządzenie prezydenta miasta, które szczegółowo opisze tryb i zasady budżetu obywatelskiego w Katowicach oraz podział środków dla danych dzielnic.

Przez sześć kolejnych lat BO w Katowicach frekwencja stale rosła. O ile w 2014 roku swój głos oddało 4,4% uprawnionych mieszkańców, to w zeszłorocznym głosowaniu już rekordowe 18,89%. To właśnie dzięki głosom mieszkańców w tym roku powstaną m.in. nowy wodny plac zabaw, stacje rowerów miejskich, czy wybiegi dla psów.

Pula BO zgodnie z zapowiedziami prezydenta Katowic została zwiększona do 30 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.