Samoloty na Katowice Airpot / fot. Katowice Airport

Katowice Airport. 5 mężczyzn zatrzymano na lotnisku. Nie wiedzieli nic o swoich żonach. Wszyscy usłyszeli zarzuty, trzy z kobiet, które towarzyszyły im w trakcie lotu również usłyszały zarzuty i dobrowolnie poddały się karze. Sprawa jest dość nietypowa, ale prostsza niż mogłoby się wydawać.

W ostatnim czasie aż 5 mężczyzn – 3 Pakistańczyków, Banglijczyk i Nepalczyk chciało wkroczyć na terytorium naszego kraju. Wszyscy przylecieli z Cypru na lotnisko w Pyrzowicach, a następnie usiłowali przekroczyć granicę i dostać się na terytorium Strefy Schengen.

Nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do przebywania na terytorium Polski.

Reklama

– Do kontroli przedstawiali za to cypryjskie tytuły pobytowe, wydane dla członków rodzin obywateli UE. Dokumenty te uzyskali dzięki zawartym na Cyprze małżeństwom z obywatelkami UE, m.in. Polkami, Bułgarkami i Łotyszkami – informuje Katarzyna Walczak ze Śląskiej Straży Granicznej.

Jak się okazało, cudzoziemcy wiedzieli bardzo mało na temat swoich rzekomych żon.

– Podczas przeprowadzonej wnikliwej kontroli granicznej funkcjonariusze SG ustalili, że cudzoziemcy nie znali podstawowych informacji dotyczących ich współmałżonek. Nie potrafili również wskazać okoliczności związanych z zawarciem przez nich związków małżeńskich oraz faktycznych powodów swojego wjazdu na terytorium strefy Schengen – wylicza Katarzyna Walczak.

Żony się przyznały

Trzy z kobiet, które miały zawrzeć rzekome związki małżeńskie z obcokrajowcami znajdowały się na pokładzie tego samego samolotu co ich „mężowie”. Nie stawiły się jednak z nimi do odprawy. Kobiety przyznały się do zawarcia fikcyjnych małżeństw i dobrowolnie poddały się karom pozbawienia wolności oraz grzywny, które ustaliła Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach. Kobiety otrzymały po 3 tys. euro za fikcyjne śluby.

W ramach postępowań „fikcyjnym mężom” przedstawiono zarzuty usiłowania przekroczenia granicy państwowej RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.