Olga Tokarczuk / fot. Martin Kraft / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Radny chciał żeby miasto zaprosiło Olgę Tokarczuk do Katowic. Wiceprezydent przypomniał że była w 2002 roku i raczej szans na pojawienie się noblistki w Katowicach w 2020 roku nie ma, ponieważ jej kalendarz jest bardzo napięty. Miasto nie narzeka też na brak książek laureatki Nobla – wynika z odpowiedzi magistratu.

Olga Tokarczuk została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Radny Łukasz Borkowski (KO) zwrócił się do prezydenta Katowic z prośbą o zakup książek noblistki na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek szkolnych, a także zorganizowanie wydarzeń czytelniczych związanych z jej twórczością.

– To niezwykle ważny moment, w którym bardziej niż zwykle, uwaga opinii publicznej koncentruje się na literaturze. Warto tę okoliczność wykorzystać w dobrym celu aby propagować czytelnictwo oraz wspierać zainteresowania czytelnicze mieszkańców Katowic – podkreślał Łukasz Borkowski.

Radny zaproponował również zaproszenie do Katowic Olgi Tokarczuk.

Książek noblistki nie brakuje 

Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic w odpowiedzi skierowanej do radnego wskazał, że książek Tokarczuk w mieście nie brakuje.

– Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach posiada w swych zbiorach 16 tytułów książek Olgi Tokarczuk, w tym: 284 egz. książek tradycyjnych, 59 audiobooków, 8 egz. książki mówionej (wersja CF do odtworzenia na tzw. czytakach – urządzeniach dla osób z dysfunkcją wzroku w Filii nr 1) oraz nieograniczony dostęp do książek w wersji elektronicznej na platformie Legimi – podkreślił wiceprezydent.

Samo pojawienie się noblistki w Katowicach, to nie taka prosta sprawa. Bo jej kalendarz jest bardzo mocno napięty.

– Pani Olga Tokarczuk gościła w Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach w 2002 roku. Ponadto kalendarz spotkań autorki zajęty jest na cały 2020 rok, a zaproszenia przyjmowane są na rok 2021 – zaznaczył Bojarun.

Nie jest więc wykluczone, że laureatka Literackiej Nagrody Nobla pojawi się w Katowicach w przyszłym roku.

1 Komentarz

  1. Pani Olga Tokarczuk była w Katowicach w ubiegłym roku we wrześniu, jako laureatka konkursu Ambasador Polszczyzny 2019. Została uhonorowana tytułem Wielki Ambasador Polszczyzny. Konkurs odbywa się w Katowicach od 2008 roku …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.