Dym z komina w Katowicach / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Chodzi o obiekty przy ul. Ludwika 1, 3 i 5 w dzielnicy Bogucice. Budynki stały się własnością miasta, a administruje nimi Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM). Już wcześniej mieszkańcy prosili, by ich miejsce zamieszkania było ogrzewane z sieci ciepłowniczej. 

Budynki te należą administrowane są przez KZGM. Wcześniej zarządcą obiektów była Spółdzielnia Mieszkaniowa DOM. Mieszkańcy ul. Ludwika 1, 3 i 5 wielokrotnie zwracali się w tej sprawie z pisemnymi prośbami do administratora, m.in. w grudniu 2015 r. i w styczniu 2018 r. Sprawę opisała również w swojej interpelacji radna miejska Barbara Wnęk-Gabor, która poprosiła miasto o interwencję.

– Wstępne rozmowy w tej sprawie były również podejmowane z Tauron Ciepło S.A. Ważnym argumentem jest fakt, iż nitka ciepłownicza przebiega w pobliżu w/w budynków i samo przyłączenie ich do sieci nie wiąże się z poniesieniem żadnych kosztów przez zarządcę. Koszty poniesione musiałyby być jedynie na doprowadzenie ogrzewania bezpośrednio do mieszkań z głównego przyłącza budynku. Biorąc pod uwagę dbałość o środowisko i działania mające na celu ograniczenie niskiej emisji, zwracam się z prośbą o pozytywne ustosunkowanie się do niniejszego wniosku – zaznacza w swojej interpelacji radna Wnęk-Gabor.

W tej sprawie nie wypowiedziały się jeszcze władze Katowic.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Nic z tego nie bedzie. Podobna sytuacja jest na Giszowcu na osiedlu domkow jednorodzinnych. Miasto a tym samym takze dystrybutor ciepla nie beda sie angazowac bo pomimo ze siec cieplownicza jest w zasiegu to nikt nie bedzie ponosil kosztow podlaczenia bo zawsze takie sie pojawia. Ponadto 3 budynki to i tak marny interes z punktu widzenia dystrybutora ciepla. Na giszowcu jest to samo. Miasto liczy na to ze mieszkancy sami beda walczyc ze smogiem a tym samym na wlasny koszt zmienia system ogrzewania np na gaz. Taka polityka niestety 🙁

    • Przecież miasto dofinansowuje koszt wymiany pieca. I wcale nie są to małe kwoty. Ja wiem, że według niektórych to najlepiej wszystkim za darmo dać nowe piece i podłącza zrobić, żeby czasem ci mniej rozgarnięci, głupsi i biedniejsi sami nic z siebie nie musieli. Tylko „Pan da, Pan da”.

  2. Krupa powinien już dawno całe Katowice podłączyć na siłę (interes społeczny) do sieci CO, zamiast budować bezsensowne stadiony dla czwartoligowego klubu sportowego 😛

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.