FOTO: Saray Lorenzo Gonzalez

Za nami pierwsze edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W sumie prawie 24 tys. głosów oddali mieszkańcy regionu na zadania, które będą realizowane w ramach MBO. Projekty zgłaszano w lipcu, a głosować można było do końca listopada.

Mieszkańcy mogli wybierać wśród 85 zadań podzielonych na poszczególne pule – wojewódzką i 7 pul podregionalnych. Głosowano elektronicznie za pośrednictwem strony eBO.slaskie.pl. Między 12 a 30 listopada odnotowano 23 683 ważne głosowania.

Zgodnie z regulaminem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do realizacji są przeznaczane te zadania, które uzyskały największą liczbę głosów, do momentu wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski w danej puli. W sytuacji, gdy środki na realizację kolejnego zadania z listy nie będą wystarczające, uwzględniane zostanie pierwsze z następnych zadań na liście w ramach danej puli, którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków. Środki niewykorzystane w danej puli nie będą przesuwane na zadania z innych pul.

Reklama

Listę zadań do realizacji w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zatwierdził Zarząd Województwa Śląskiego. Znajdują się na niej 43 zadania na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Do realizacji zostały zatwierdzone 4 zadania w puli wojewódzkiej na łączną kwotę 2 443 580,00 zł, reszta to zadania podregionalne. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

W Katowicach zorganizowany zostanie kurs samoobrony, lekcje historii odnośnie regionu dla uczniów szkół podstawowych, Mobilna Poradnia Ekologiczna – cykl warsztatów na temat tego jak nasze codzienne życie i decyzje wpływają na środowisko.

– Koncepcja powstała z zauważenia potrzeb edukacji ekologicznej na poziomie jednostki: wiele osób chciałoby zmienić nawyki na przyjazne dla środowiska, ale nie wie jak to zrobić. Zmiany te nie wymagają wielkich nakładów, wystarczą wskazówki, których chcemy udzielać przez wykłady, prezentacje, warsztaty (np. Zero Waste, przygotowywanie kosmetyków i chemii, szycie eko-woreczków, up-cycling, eko-gotowanie, ogrodnictwo balkonowe, warsztaty dla dzieci, wymienianie odzieży itp.) – podkreślają autorzy projektu.

Będą też warsztaty ekologiczne wraz z koncertami.

Wybrane i zatwierdzone do realizacji zadania zostaną zrealizowane przez Samorząd Województwa w przyszłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.