Reklama

Stadion Miejski w Katowicach ma kosztować ponad 561 mln zł. Miasto nie odebrało projektu

D. Frost

foto: GKS Katowice
Reklama

Według kosztorysu Stadion Miejski w Katowicach ma kosztować ponad 561 mln zł. Miasto nie odebrało projektu od wykonawcy. Urzędnicy wezwali dzisiaj wykonawcę do poprawy projektu. Ten ma na to 21 dni. Stadion według wytycznych miasta powinien się zmieścić w kwocie 184,5 mln zł brutto. Jak wcześniej informowaliśmy, w dokumentach finansowych miasta widniała kwota ponad 200 mln zł.

W skład katowickiego kompleksu miał wchodzić m.in. obiekt piłkarski na 12000 widzów z opcją rozbudowy do 15000, hala do siatkówki o pojemności 2500-3000 widzów oraz 6 boisk treningowych. Konkurs organizowany przez SARP wygrała pracownia RS ARCHITEKCI Sp. z o.o., z którą Miasto Katowice podpisało 28 września 2018 roku umowę na projektowanie. Prace projektowe dobiegły końca w listopadzie tego roku.

– Należy podkreślić, że jednym z głównych założeń na etapie projektowania była kwota, w ramach której miał zostać zbudowany stadion z otoczeniem. Pracownia RS ARCHITEKCI Sp. z o.o. na etapie konkursu określiła ją na poziomie 184,5 mln zł. W podobnej kwocie w Polsce zrealizowano i realizuje się inwestycje tego typu – można więc stwierdzić, że to cena rynkowa. Co ważne właśnie taka kwota została precyzyjnie zdefiniowana w umowie podpisanej z pracownią RS ARCHITEKCI Sp. z o.o., co oznacza, że wykonawca był zobowiązany do przygotowania projektu właśnie o takim koszcie budowy – podkreśla wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Wizualizacja Stadionu Miejskiego / fot. GKS Katowice

Takiej kwoty spodziewali się urzędnicy. Jednak ostateczne wycena to raczej kwota, na którą miasto nie może przystać.

W listopadzie zakończyły się trwające czternaście miesięcy prace projektowe. Wraz z projektem wykonawczym powstała dokumentacja geologiczno-inżynierska kompleksu sportowego. Pracownia RS ARCHITEKCI Sp. z o.o. przekazała 28 listopada dokumentację wraz z kosztorysem wykonawczym na kwotę ponad 561 mln zł.

– Kwota kosztorysu rażąco przekracza kwotę określoną w umowie. Tym samym otrzymane przez nas dzieło jest niezgodne z umową zawartą z RS ARCHITEKCI Sp. z o.o. Należy podkreślić, że przez ostatnie 14 miesięcy, a więc podczas etapu projektowania, nie otrzymaliśmy od projektanta żadnej informacji, która by mówiła o ta dużej zmianie w zakresie kwoty widniejącej w kosztorysie wykonawczym – podkreśla Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. – Rozumiemy, że sytuacja na rynku budowlanym w ostatnich latach, związana m.in. ze wzrostem kosztów m.in. robocizny i materiałów budowlanych, mogła doprowadzić do podwyższenia kosztorysu. Ponadto po wyłonieniu zwycięskiej pracowni prezydent Marcin Krupa, kierując się oczekiwaniami środowisk sportowych, podjął decyzję, że stadion zostanie zaprojektowany od razu na 15 tys. miejsc. Warto jednak podkreślić, że zmiana ta oznaczała de facto dodanie nowych krzesełek – ponieważ konstrukcja stadionu, wszelkie rozwiązania logistyczna, zaplecza techniczne itp. byłyby tak czy inaczej projektowane na 15 tys. miejsc. Nie widzimy więc żadnego uzasadnienia dla 294% wzrostu kosztów budowy obiektu – podkreśla wiceprezydent Bogumił Sobula.

W sprawie tak wysokiego kosztorysu głos zabrali także przedstawiciele katowickiego oddziału SARP.

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice wyraża głębokie zaniepokojenie otrzymaną informacją o około trzykrotnym przekroczeniu kwoty realizacji zadania „Budowa stadionu miejskiego w Katowicach” wynikającą z opracowanej projektowej dokumentacji wykonawczej” – czytamy w piśmie arch. Mikołaja Machulika, Prezesa Oddziału, skierowanym do Urzędu Miasta Katowice. „Nagrodzone prace dawały dużą szanse na realizację w preliminowanym przez Zamawiającego budżecie. Przedstawione rozwiązania konstrukcyjne, które w tym przypadku są głównym składnikiem kosztów inwestycji, należały do rozwiązań typowych nie budzących wątpliwości ekonomicznych. Trudno ocenić niespotykany dotąd z naszego doświadczenia w przygotowaniu inwestycji, organizacji konkursów, tak drastyczny wzrost kosztów rozwiązań projektowych przedstawionych przez autorów dokumentacji projektowej”.

9 grudnia Miasto Katowice wezwało Wykonawcę do poprawienia w terminie 21 dni przedłożonej dokumentacji w taki sposób, aby była zgodna z zapisami umowy, gdzie jako maksymalny planowany łączny koszt realizacji inwestycji wskazana jest kwota 184,5 mln zł brutto.

Przedstawiciele władz miasta podkreślają, że po ustosunkowaniu się RS ARCHITEKCI Sp. z o.o. do wspomnianego wezwania zostaną podjęte decyzje, co do dalszych decyzji w tej sprawie.

– W projekcie budżetu miasta na 2020 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021-2022 są zabezpieczone środki na budowę stadionu miejskiego w kwocie 204 mln zł. Zgodnie z planem zamierzaliśmy w pierwszym kwartale 2020 roku ogłosić przetarg na prace budowlane – dodaje wiceprezydent Bogumił Sobula.

Reklama

10 KOMENTARZE

 1. “Wyszło troszkę drożej niż się umawialiśmy” 🙂 – zawsze mówi budowlaniec gdy skończy robotę. Niezależnie czy to pomalowanie sufitu w pokoju czy budowa stadionu.

 2. No to projektant zostawi tylko stadion i boisko treningowe i cyk – kasa się zgadza.
  Kaktus na ręce mi wyrośnie jak miasto zdecyduje sie na budowę hali do siatkówki na tym wypiździejowie.

 3. To jest skandaliczne!!! Jak można po ponad roku projektowania oddać zamawiającemu coś co nie spełnia jego podstawowych wytycznych, które ci “architekci” przecież zaakceptowali. Oddać coś czego zamawiający w ogóle nie chciał i nie potrzebował. I jeszcze przez rok nie dać znać, że nie robi się w ogóle tego co się obiecało! Ci RS ARCHITEKCI robią sobie z nas jaja czy o co chodzi ?!

 4. Dziennikarskie hieny… Zastanówcie się czasem co podajecie!!!
  W tym samym brukowcu w zaledwie dwóch artykułach podajecie trzy różne wersje cen:
  184,5 mln., ok. 200 mln. i 213 mln. Jak sami nie wiecie to nie zmyślajcie jakich swoich wersji tylko najpierw dowiedzcie sie konkretnych PEWNYCH informacji od osób kompetentnych w/w sprawie bo niepotrzebnie tylko wprowadzacie czytelników w błąd i nie wiadomo już komu z was mam w to wierzyć i jak się do tego odnieść…

 5. Bez sensu – za taką kasę można podłączyć setki mieszkań z piecami węglowymi do sieci ciepłowniczej i znacznie obniżyć zanieczyszczenie powietrza. Skorzystają wszyscy a nie tylko czwartoligowi kopacze piłki. Krupa urządza nam miasto od d..y strony 😛

 6. Ludzie co wy chcecie jak dziś po studiach magisterskich idą na tak zwaną “praktykę”, która trwa 1,5 roku i od razu robią upr. budowlane bez ograniczeń, a potem w praktyce wychodzą takie buble.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie