Reklama

W niedzielę zakończył się 24 godzinny maraton programistyczny organizowany przez katowicką fundację Gruba.IT, której celem jest rozwój i promocja branży IT na terenie metropolii GZM. Prawie 40 programistów szukało informatycznych rozwiązań jednego z dwóch problemów. Pierwszy dotyczył coraz bardziej przeciążonego systemu transportowego w miastach, a drugi to brak meldunków nowych mieszkańców.

Wszystko zaczęło się, od krótkiego wprowadzenia do tematu, które przeprowadzili mentorzy – osoby wspierające uczestników w dojściu do najlepszych rozwiązań – w tym przypadku przedstawiciele Wydziału Transportu oraz Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Katowicach. Nakreślili oni najważniejsze bolączki systemu transportowego w całej aglomeracji oraz działanie procedur meldunkowych oraz problemu ubytku mieszkańców śląskich miast.

Reklama

– Musimy zrozumieć, że żadne miasto nie jest lub nie będzie w stanie zapewnić infrastruktury dla wciąż wzrastającej liczby samochodów – mówił Paweł Sucheta z katowickiego Wydziału Transportu.

Podkreślał także, że już kilka lat temu osiągnęliśmy natężenie ruchu na najważniejszych arteriach, które było prognozowane na najwcześniej 2025. Szymon Kurpanik z wydziału spraw obywatelski wskazywał na to jak istotną dla miasta jest kwestia ewidencji mieszkańców oraz na czym dokładnie polega procedura meldunkowa. Po wprowadzeniu rozpoczęła się koncepcyjna praca przybyłych informatyków.

Aplikacja i portal 

Po 24 godzinach zmagań zadanymi problemami sześć zespołów zaprezentowało swoje propozycje.  Największe uznanie jury w składzie Bartłomiej Lenard, Bartłomiej Glac, Adam Skowron,  Paweł Sucheta, Mariusz Sumara zyskała propozycja zespołu Hackerspace Silesia zakładająca powstanie aplikacji wspierającej osoby korzystające z transportu publicznego poprzez system benefitów.

– Wyróżnienie powędrowało do twórców koncepcji portalu, który w jasny i przyjazny sposób pomaga w załatwianiu różnych miejskich spraw a w szczególności zachęca do meldowania się w mieście. Poza samym pomysłem drużyna zaprezentowała akcję promocyjną swojego rozwiązania. Uznanie jury zyskał także pomysł aplikacji zakładającej umożliwienie kierowcom dzielenie się wolnymi miejscami w swoich samochodach, co pozwoliłoby o kilkadziesiąt procent zmniejszyć korki i tłok na parkingach – informują organizatorzy.

Idea hackathonu polega na zespołowej rywalizacji w wymyśleniu, opracowaniu i zaprezentowaniu rozwiązania dla przedstawionego problemu w ograniczonym czasie – najczęściej są to 24 godziny.

– Zazwyczaj w czasie hackathonów zwycięskie zespoły zdobywają wartościowe nagrody, tym razem jednak wydarzenie miało charakter społeczny a najważniejszą nagrodą była dla uczestników świadomość, że przez swoje działania przyczyniają się poprawy funkcjonowania życia społecznego – mówił Bartłomiej Glac, jeden z organizatorów wydarzenia.

Co ciekawe, właśnie organizatorzy deklarują chęć pomocy w implementacji zwycięskich rozwiązań w realnym życiu. Wydarzenie było wspierane przez firmy z sektora IT działające na Śląsku SoftServe, Accenture, Netguru orarz Leocode oraz Urząd Miasta Katowice.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. „brak meldunków nowych mieszkańców.”
    Ciekawe, gdzie mam się zameldować w Katowicach. Właścicielka wynajmowanego mieszkania nie chce mnie zameldować.

  2. Wynajmujący nie potrzebuje ani ustnego, ani pisemnego zezwolenia właściciela na czasowe zameldowanie się w lokum, o ile posiada aktualną umowę najmu, która prawnie jest już wyrażeniem zgody na pobyt w mieszkaniu. Właściciel nie musi być nawet powiadomiony o zamiarze lokatora. Nie ma też prawa zabronić mu wypełnienia obowiązku ewidencyjnego (w końcu lokator działa zgodnie z prawem).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.