Lata poszukiwań córki zakończone. Matkę i dziecko odnaleziono w Katowicach. To finał rodzinnego dramatu, ale trudno tutaj mówić o szczęśliwym zakończeniu sprawy.

Policjanci z Katowic doprowadzili do przełomu w międzynarodowej sprawie, która toczyła się od 2013 roku. Wtedy to mieszkająca w Hiszpanii Polka miała wyjechać z 4-letnią córką do swojego rodzinnego kraju – Polski. Ojciec dziecka, z którym 42-latka sprawowała opiekę zgodził się na krótki wyjazd.

– Gdy kobieta nie wróciła do Hiszpanii w ustalonym terminie i przestała się z nim kontaktować, 47-latek zgłosił zaginięcie dziewczynki, sam zaczynając jej szukać. W sprawę poszukiwań dziecka zaangażowała się zarówno hiszpańska, jak i polska policja. W międzyczasie hiszpański sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania za kobietą oraz pełnię władzy rodzicielskiej przekazał ojcu dziecka. Decyzję hiszpańskiego sądu podtrzymał sąd w naszym kraju, który swoim postanowieniem nakazał odebrać kobiecie dziecko i przekazać je ojcu. Od tego czasu trwała walka rodziców o córkę – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. – Mężczyzna z determinacją jej szukał, a matka dziewczynki, nie chcąc jej stracić, ukrywała się z dzieckiem, wielokrotnie zmieniając miejsce zamieszkania. Taka sytuacja trwała 7 lat – dodaje.

Reklama

Przyjechała do Katowic

Od kwietnia sprawą zajęli się śląscy „łowcy głów”. Ustalili, że kobieta przebywa na terenie Niemiec, następnie ślad ich poprowadził do Katowic, gdzie zatrzymała się po powrocie do kraju. Kobieta została ostatecznie zatrzymana.

– Sprawa, z uwagi na swoją specyfikę i emocjonalny oddźwięk, wymagała od śledczych sporej delikatności i troski. Najważniejsze było dobro dziecka, ale także poszanowanie praw rodziców, wynikających z władzy rodzicielskiej i pełnionej roli. Policjanci zadbali o to, aby sam moment zatrzymania był zarówno dla kobiety jak i jej 11-letniej córki jak najmniej stresujący. Dziewczynka wraz z mamą zostały przesłuchane w komendzie. 42-latka była spokojna i, jak przyznała, ukrywała się z córką, gdyż bała się stracić dziecko – tłumaczy rzecznik śląskiej policji.

Dalsze czynności z matką dziewczynki wykonywał prokurator Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Kobieta została zwolniona i będzie odpowiadała z tzw. „wolnej stopy”. Dramat rodzinny kosztował sporo zarówno dziecko jak i rodziców.

11-latka w obecności psychologa i kuratora została przekazana pod opiekę ojcu, który posiada pełnie władz rodzicielskich.

– Pełnomocnicy stron zapowiedzieli także, że rodzice będą zmierzali do jak najkorzystniejszego, polubownego rozwiązania sprawy opieki nad córką, aby kierować się przede wszystkim jej dobrem – podkreśla policja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.