Drzewo / fot. InfoKatowice.pl

W parku Giszowieckim wytną drzewa. Są w złym stanie. Zgodę na wycinkę wydał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wycinkę w sumie 11 drzew do końca roku ma przeprowadzić Zakład Zieleni Miejskiej. Drzewa znajdują się na obszarze Parku osiedla Giszowiec, wpisanego do rejestru zabytków.

W swojej decyzji Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził, że drzewa przeznaczone do usunięcia są w złym stanie fitosanitarnym wynikającym z zamierania.

– Część drzew stanowi element historycznego układu zieleni tworzącego substancję parku giszowieckiego, jednakże ze względu na stan zdrowotny oraz lokalizację stanowią zagrożenie bezpieczeństwa osób i mienia, jednocześnie nie rokują szansy na przeżycie z uwagi na zamarcie.  Ponadto część wskazanych drzew rośnie w dużym zagęszczeniu, co stanowi o braku rokowań na przeżycie ze względu na brak przestrzeni do prawidłowego wzrostu pnia i rozwoju prawidłowej korony – czytamy w uzasadnieniu.

Oględziny w terenie jednoznacznie wykazały, że pielęgnacja drzew nie przyniesie im żadnej korzyści.

– Usunięcie drzew wskazanych w niniejszym zezwoleniu jest również związane z odnową i pielęgnacją drzew na terenie parku wpisanego do rejestru zabytków ze względu na zniwelowanie zagęszczenia drzewostanu, regulację samosiewu drzew oraz poprawę warunków wzrostu starodrzewu parkowego – tłumaczą urzędnicy.

Do wycinki przeznaczono: 4 buki pospolite, 4 klony srebrzyste, 1 klon zwyczajny, 1 robinię akacjową i 1 głóg dwuszyjkowy.

Śląski Konserwator Zabytków uzależnił wycinkę wymienionych drzew od posadzenia zastępczego 11 sztuk drzew gatunków: buk pospolity, głóg dwuszyjkowy, klon polny (lub innych po uzgodnieniu gatunku i lokalizacji z ŚWKZ) na terenie działki.

Posadzenie zastępcze ma nastąpić do 31.12.2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.