Jarosław Makowski na sesji Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Radny opozycji zagonił prezydenta Katowic do pracy? Miasto zapowiada realizację ich wspólnej kampanijnej obietnicy. Ma to miejsce rok po tym, gdy Marcin Krupa wygrał wybory i kilka tygodni po tym, gdy o sprawę tzw. złotej rączki – czyli pomocy technicznej dla seniorów w Katowicach – zapytał w interpelacji radny Jarosław Makowski. Niegdyś kandydat na prezydenta Katowic zaproponował rozwiązanie tożsame z tym, które następnie obiecał w kampanii Marcin Krupa.

Program „Złota rączka” to udzielanie nieodpłatnej pomocy seniorom, w zakresie drobnych napraw domowych np. wymiany żarówek, uszczelek, naprawy przeciekającego kranu i innych drobnych napraw, niewymagających natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień, a także niepociągających za sobą dużych nakładów finansowych.

O sprawie „złotej rączki” pisaliśmy kilka tygodni temu. Wtedy Marcinowi Krupie przypomniał o niej radny opozycji.

Reklama

– Mija już rok od wyborów samorządowych. W kampanii wyborczej deklarował Pan, że wprowadzi program „Złota rączka dla seniora”, który i ja w swojej kampanii proponowałem. W pana projekcie polega on na tym, że – cytat z programu – miasto zatrudni fachowca, „który za darmo 3 razy do roku będzie dostępny dla każdego seniora” w naszym mieście – napisał w interpelacji Jarosław Makowski.

Szef klubu KO w Radzie Miasta Katowice dopytywał o stan realizacji programu, to kiedy ruszy oraz czy był konsultowany z katowickimi seniorami. Dzisiaj natomiast magistrat wysłał informację do dziennikarzy o tym, że program ruszy – na razie miasto szuka organizacji pozarządowej, która zajmie się prowadzeniem programu.

– Obecnie urząd miasta ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych, przygotowywany jest również przetarg na zakup specjalnego samochodu cargo, który będzie użyczony na potrzeby realizacji zadania – podkreśla w komunikacie miasto. Magistrat rozpoczął szukanie wykonawcy 20 listopada, a Makowski w sprawie interpelował tydzień wcześniej.

Co ciekawe radny odpowiedzi na interpelację jeszcze nie otrzymał, natomiast do mediów wysłano już komunikat w tej sprawie.

Program ruszy od lutego

– Zgodnie z moją przedwyborczą obietnicą pracujemy nad tym, by od lutego katowiccy seniorzy mogli bezpłatnie skorzystać z usług „Złotej rączki”. Program będzie dedykowanym osobom powyżej 65 roku życia, którym trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Z usług złotej rączki według założeń magistratu będzie można korzystać 12 razy w roku.

– Z usługi „Złotej rączki” senior będzie mógł skorzystać maksymalnie raz w miesiącu, czyli nawet 12 razy w roku. Koszt naprawy, czyli robocizna i zakup drobnych materiałów nie może przekraczać 100 zł,   natomiast w przypadku droższych materiałów jak np. baterie łazienkowe, karnisze, lampy będzie obowiązywać zasada, że materiały niezbędne do wykonania prac dostarcza osoba, której udzielana jest pomoc – wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Katalog napraw świadczonych w ramach programu obejmie m.in.:

 • wymianę/naprawę kranów w kuchni i łazience,
 • udrażnianie zatkanych odpływów,
 • naprawę nieszczelnych rur,
 • naprawę spłuczki,
 • montaż/wymianę deski sedesowej,
 • podłączenie pralki/zmywarki,
 • wymianę żarówki,
 • naprawę/wymianę gniazdka elektrycznego,
 • regulację/uszczelnienie drzwi i okien,
 • naprawę klamek/zamków w drzwiach i oknach,
 • naprawę listew przypodłogowych.

Termin składania ofert wyznaczono na dzień 13.12.2019r. Wyłonienie zwycięzcy planowane jest na przełom grudnia i stycznia, tak, by „Złota rączka” mogła rozpocząć działania od lutego przyszłego roku.

Organizacja pozarządowa będzie miała udostępniony samochód, na który urząd miasta ogłosi przetarg jeszcze w tym roku. W tej chwili procedura zakupu samochodu cargo jest w trakcie przygotowania, a na ten cel zabezpieczono środki wysokości 100 tys. zł. Zgłoszenia będą przyjmowane osobiście oraz pod specjalnie uruchomioną na ten cel infolinią „Złota Rączka dla Seniorów” w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie seniorzy będą zgłaszać się w razie potrzeby i chęci skorzystania z programu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 14 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.