Około 1,1 mln zł miesięcznie będzie kosztować Akcja Zima w Katowicach. Miasto zapewnia, że jest gotowe na śnieg. W zeszłym roku zużyto prawie 7 tys. ton soli i 100 ton piasku, natomiast pługo-piaskarki przejechały aż 150 tys. kilometrów. – Co stanowi więcej niż trzykrotność obwodu kuli ziemskiej – podkreśla katowicki magistrat.

Za kilka dni możemy się spodziewać spadku temperatury i pierwszych opadów śniegu, ale miasto już od początku listopada jest gotowe na zimę.

– O to, by drogi w Katowicach były przejezdne, a chodniki w centrum miasta odśnieżone dba blisko setka pracowników. Dodatnie temperatury i brak opadów śniegu od początku listopada nie oznaczają, że czekają oni jedynie na nadejście zimy. Brygady oddelegowane do Akcji Zima zajmują się w między czasie zamiataniem ulic, wywozem liści i innymi pracami związanymi z bieżącym utrzymaniem czystości w mieście – mówi Czesław Kopiec, kierownik Wydziału Oczyszczania  katowickiego MPGK.

Pamiętajmy, nie wszystkie drogi są odśnieżane jednocześnie. W pierwszej kolejności główne arterie komunikacyjne, centrum i drogi krajowe przebiegające przez miasto, a dopiero po ich udrożnieniu drogi o mniejszym natężeniu ruchu. W sumie pod zimową opieką MPGK znajduje się ponad 724 kilometry dróg.

– Przed rozpoczęciem sezonu w magazynach gromadzimy sól i piasek do posypywania dróg. Te zapasy w trakcie trwania Akcji Zima są na bieżąco, w zależności od panujących warunków atmosferycznych, uzupełniane. W pogotowiu czeka już w tej chwili 17 pługo-posypywarek, 5 ciągników z osprzętem zimowym i inne urządzenia pomocnicze. Pozostały sprzęt w dalszym ciągu bierze udział w zamiataniu ulic i będzie przezbrajany w zimowy stopniowo, wraz ze zmianą pogody. W okresie opadów na drogi wyjedzie 21 naszych pługo-posypywarek, 5 ciągników rolniczych oraz 12 pojazdów naszego podwykonawcy – dodaje Czesław Kopiec.

Koordynacją prac w ramach Akcji Zima zajmuje się Centralna Dyspozytornia, która pracuje 24 godziny na dobę przez cały tydzień. Dyspozytorzy śledzą prognozy pogody, monitorują warunki atmosferyczne i drogowe przy użyciu kamer oraz stacji meteo, a także podejmują bieżące interwencje zgłaszane przez inne służby oraz samych katowiczan.

Akcja Zima rocznie kosztuje około 6 mln zł i potrwa do końca marca 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.