Od prawie dwóch tygodni trwa głosowanie w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. O głosy walczy łącznie 85 zadań zgłoszonych w puli wojewódzkiej i siedmiu pulach podregionalnych. Wczoraj i dziś zachęcamy do głosowania w Galerii Sfera w Bielsku-Białej. Zapraszamy wszystkich do oddawanie głosów na wybrane projekty.

W pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych. 2,5 miliona zostanie przeznaczone na zadania z puli wojewódzkiej, a 7,5 miliona na zadania w pulach podregionalnych. Głosowanie potrwa do 30 listopada. Wybierać można spośród 85 projektów.

Reklama

Wśród nich są m.in. propozycje koncertów, warsztatów, wydarzeń sportowych, działań zapobiegających wykluczeniu społecznemu różnych grup mieszkańców. Oprócz tego do głosowania trafiło kilkanaście propozycji inwestycyjnych – m.in. modernizacji lub rozbudowy infrastruktury wojewódzkich szpitali, szkół, jednostek kulturalnych.

Najwięcej zadań znajduje się w puli wojewódzkiej – o głosy mieszkańców zawalczy 17 projektów. Mieszkańcy będą mogli też wybierać swoich faworytów wśród 14 projektów w podregionie obejmującym powiaty tarnogórski, gliwicki, lubliniecki, miasta Bytom i Gliwice. Tyle samo projektów trafiło na listę dopuszczonych do głosowania, które miałyby być realizowane na rzecz mieszkańców podregionu obejmującego powiat będziński i zawierciański, miasta na prawach powiatu: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno. Do dyspozycji tych dwóch podregionów jest po 1 125 000 złotych.

Marszałkowski Budżet Obywatelski cieszył się też dużą popularnością w podregionie obejmującym powiaty częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa. Na listę do głosowania trafiło 12 projektów. Do dyspozycji mieszkańców w tym podregionie będzie 825 tysięcy złotych. Na listę dopuszczonych do głosowania trafiło 8 projektów służących rozwojowi powiatów z podregionu obejmującego powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory (na kwotę blisko 2 mln złotych).

W pozostałych podregionach na listę do głosowania trafiły 3 projekty (podregion z powiatami bielskim, cieszyńskim i żywieckim oraz miastem Bielsko-Biała), 7 projektów (podregion obejmujący powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy) oraz 10 projektów (podregion obejmujący miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze).

Głosowanie odbywa się elektronicznie za pośrednictwem strony bo.slaskie.pl (zakładka Głosuj). Do udziału w głosowaniu uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego.

Każdy z głosujących ma do dyspozycji 4 punkty – 1 punkt można oddać na zadania zgłoszone w ramach puli wojewódzkiej, a pozostałe 3 punkty na zadania zgłoszone w pulach podregionalnych. Od głosującego zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania. Głosować w pulach podregionalnych można niezależnie od miejsca zamieszkania w województwie śląskim. Podczas jednej sesji przyznaje się punkty na zadania wojewódzkie i podregionalne (po zatwierdzeniu głosów, głosowanie na podstawie tego samego numeru PESEL nie będzie możliwe niezależnie od tego, czy wykorzystało się wszystkie dostępne punkty).

Podczas głosowania będą potrzebne dane osobowe, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania. Informacje dotyczące przetwarzania danych będą zamieszczone w panelu do głosowania. Można się z nimi zapoznać w zakładce na stronie bo.slaskie.pl.

W razie problemów podczas głosowania, prosimy o kontakt: budzetobywatelski@slaskie.pl

Dla osób zainteresowanych lub potrzebujących wsparcia w procesie głosowania, przygotowaliśmy mobilne punkty głosowania. W każdym z nich znajduje się sprzęt niezbędny do wzięcia udziału w głosowaniu, a także materiały informacyjne dotyczące zasad głosowania i projektów, wśród których można wybierać.

Mobilne punkty głosowania są zlokalizowane w następujących instytucjach:

  • Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3 a,b,c. Punkt Informacji Turystycznej
  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Stajnie Książęce, ul. Basztowa 6 – 8
  • Zamek Piastowski w Raciborzu, ul. Zamkowa 2, Punkt Informacji Turystycznej
  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34
  • Teatr Rozrywki w Chorzowie, ul. M. Konopnickiej 1, kasa biletowa
  • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, punkt kasowy w Łaźni Łańcuszkowej, ul. Wolności 410
  • Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Stalowa 9A
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, ul. Jagiellońska 25, pokój 164
  • Międzywydziałowy Zespół Zadaniowy w Bielsku-Białej, ul. Piastowska 40; pokój 331
  • Międzywydziałowy Zespół Zadaniowy w Częstochowie, ul. Sobieskiego 7; pokój 127

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 19 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.