Reklama

W Strefie Kultury powstanie wielopoziomowy parking na 1,5 tys. miejsc. Obecnie szukają firmy, która przygotuje, przeprowadzi i rozstrzygnie konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną wielopoziomowego parkingu. O tej inwestycji mówi się od lat, a to pierwszy realny krok w stronę inwestycji. Do dzisiaj można zgłaszać oferty.

Strefa Kultury to największy – obecnie bezpłatny – parking w Katowicach. Znajduje się tam około tysiąca miejsc parkingowych, które w założeniach mają służyć obiektom tam znajdującym się – chodzi m.in. o Spodek, Muzeum Śląskie czy budynek NOSPR.

Reklama

Wielokrotnie poruszano w Katowicach widmo budowy dodatkowego parkingu w Strefie Kultury. W 2017 roku na Komisji Transportu mówił o tym wiceprezydent Bogumił Sobula, wtedy rozważano także budowę takiego obiektu na osiedlu Tysiąclecia.

Na komisji padło, iż miałby to być parking o „konstrukcji szkieletowej”. Zdaniem Sobuli, takie inwestycje nie są tanie – jak mówił w 2017 roku – koszt jednego miejsca parkingowego oscyluje w granicach od 14 do nawet 35 tys. zł. Jak zaznaczył wiceprezydent Katowic, takie obiekty buduje się w dwóch przypadkach: „jeśli chcemy radykalnie zwiększyć „chłonność” danego miejsca i okolicy, bez patrzenia na wynik finansowy lub „gdy chcemy rozwiązać problem parkingowy”.

Spółka szuka

Co ciekawe firmy, która przygotuje i przeprowadzi konkurs na koncepcję wielopoziomowego parkingu, szuka nie miasto, a Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS) – spółka należąca do miasta Katowice.

Konkurs ma być przygotowany i ogłoszony do stycznia 2020 roku. Do końca czerwca 2020 zostanie rozstrzygnięty, maksymalnie miesiąc później poznamy jego wyniki. Wtedy też w siedzibie KTBS ma się odbyć wystawa pokonkursowa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.