To jeden z większych problemów, któremu musiała stawić czoła ekipa prezydenta Marcina Krupy. Zamiary miasta względem przynoszącego straty Szpitala Murcki zablokowali mieszkańcy. Po protestach władze Katowic zrezygnowały z gotowego już planu włączenia placówki do Górnośląskiego Centrum Medycznego, a do pewnego momentu była to jedyna możliwość jaką widział prezydent Katowic. Teraz trwa modernizacja szpitala i wdrażanie tzw. planu naprawczego. 

Po protestach w końcu władze Katowic z prezydentem Marcinem Krupą na czele, zrezygnowały ze swoich planów i postanowiono zainwestować 88 mln zł w Szpital Murcki. Taka kwota ma zostać wydana do 2021 roku – szpital ma przejść termomodernizacje i rozbudować się m.in. o nowy pawilon. Część wydatków mają pokryć fundusze zewnętrzne.

62 mln zł mają zostać wydane na remont i termomodernizacje dwóch z czterech budynków szpitala. Z tych pieniędzy powstanie też nowy pawilon, w którym powstanie m.in. centralna izba przyjęć, chirurgia, ortopedia, oddział chorób wewnętrznych, zaplecze diagnostyczne, oddział anestezjologi i intensywnej terapii.

W sumie z obecnych 180 łóżek liczba ma się zwiększyć do około 240. Na jakim etapie są obecnie deklaracje z 2017 roku?

Powoli do przodu

Obecnie już za ponad 730 tys. zł wykonano nową sieć wodociągową na terenie szpitala. Trwają też prace termomodernizacyjne – wybrano w sumie dwóch wykonawców za kwotę niespełna 7 mln zł. Prace termomodernizacyjne mają zakończyć się jeszcze w tym roku – o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Obecnie mają miejsce prace w budynku interny oraz chirurgii. W tym drugim natrafiono na problemy.

– Trwają prace zewnętrzne związane z pokryciem dachu, zadaszeniem nad wejściem do 1 Izby Przyjęć i drobnymi wykończeniami na elewacji. W toku prac związanych z izolacją pionową oraz poziomą piwnic i fundamentów budynku stwierdzono, że fundamenty posadowione są na głębokości zbyt niskiej, uniemożliwiającej wykonanie części tych prac w projektowanej technologii. Sytuacji tej nie można było przewidzieć na etapie sporządzania Programu Funkcjonalno-Użytkowego oraz podpisywania umowy z Wykonawcą, z uwagi na brak dokumentacji budowlanej budynku Chirurgii, budowanego na początku XX wieku. Wykonawca robót zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej fundamentów, która ma określić bezpieczny sposób wykonania robót. Obecnie na podstawie ww. ekspertyzy (…) wykonawca ustala rozwiązanie projektowe i możliwe technologie wykonania prace w tym zakresie. Działalność lecznicza oddziałów chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej została wznowiona z dniem 28.10.2019 r., a wykonawca rozpoczął prace w południowym skrzydle budynku, gdzie zlokalizowana jest sala gimnastyczna – poinformował katowickich radnych wiceprezydent Bogumił Sobula.

Po czasowym zawieszeniu związanym z remontami działalność wznowiły Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej, Internistyczny oraz Chirurgiczny.

Do 17 lutego 2020 roku ma zostać wykonany projekt budowlany nowego pawilonu szpitalnego oraz modernizacji i remontu istniejących budynków. Szpital na bieżąco też kontroluje koszty procedur oraz funkcjonowania jednostki. Stara się też pozyskiwać środki zewnętrzne – m.in. na wyposażenie. Udało się zakupić m.in. aparat RTG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.