fot. Piotr Czarnota / Życie Kołem się toczy by Piotr Czarnota


Niepełnosprawność nie zabiera niezależności i samodzielności. – Żeby osoby z niepełnosprawnością dały sobie pomóc – mówi katowiczanin Piotr Czarnota, który jest gościem Krzysztofa Wostala w kolejnej audycji z cyklu “Czas na Społeczeństwo”.

Społecznik, podróżnik, szkoleniowiec, politolog, ekspert Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych ds. Transportu. Zawodowo związany z PKP Intercity, gdzie nadzoruje proces organizacji przejazdów osób niepełnosprawnych oraz podejmuje działania mające na celu poprawę jego jakości. Pracował w katowickim Centrum Integracji (Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji), przez dwa lata był jego dyrektorem. Współtworzył i koordynował projekty aktywizacyjne dla osób z niepełnosprawnościami. Z miłości do podróży założył profil na Facebooku „Życie kołem się toczy by Piotr Czarnota”, by zarażać i motywować do aktywności. Lubi podróżować; odwiedził, m.in. Izrael, Rosję, USA. Ważne dla niego jest, by pokazywać swoim życiem, że niepełnosprawność nie zabiera niezależności i samodzielności, a trudności nie są przeszkodą w osiąganiu celów.

Poruszający się przy pomocy wózka inwalidzkiego Piotr Czarnota w rozmowie opowiada o swojej pasji podróżowania koleją. Zachęca osoby z niepełnosprawnościami do korzystania z niej, mówi od czego zacząć planowanie kolejowej podróży. Opowiada także o swoich działaniach w portalu społecznościowym Facebook.

Reklama

(Nie)dostosowany wyjazd z metra czyli Praha bez bariér:)

Opublikowany przez Życie kołem się toczego bego Piotr Czarnotę Niedziela, 10 kwietnia 2016

Finansowane ze środków PROO w ramach projektu „Województwo śląskie przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi” oraz ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

2 KOMENTARZE

  1. Nie zgadzam się z tezą zawartą w tytule, bo to zależy od stopnia niepełnosprawności – od pewnego momentu niepełnosprawność zabiera i niezależność, i samodzielność.

  2. Zgadzam się z Marcinem. Trudniejszy stopień niepełnosprawności zabiera niezależność i wolność. Wiele zależy od rodzaju niepełnosprawności…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.