Reklama

W Katowicach nowe mieszkania powstają jak grzyby po deszczu. Statystyki GUS mówią, że buduje się u nas na potęgę

A. Maciaszczyk

foto: Erdem Yildiz
Reklama

Katowice w tym roku mają najwięcej nowych mieszkań, ze wszystkich śląskich miast, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Generalnie od stycznia do września w regionie oddano o ponad tysiąc nowych mieszkań więcej, niż w tym samym okresie zeszłego roku. Co ciekawe nowe katowickie lokale są najmniejsze jeżeli chodzi o powierzchnie – w stosunku do innych miast.

Z danych GUS wynika, że w okresie styczeń – wrzesień 2019 w regionie oddano do użytkowania 9771 mieszkań, tj. o 1120 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Więcej mieszkań przekazano do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 1362) i komunalnym (o 3), mniej natomiast w budownictwie indywidualnym (o 41), społecznym czynszowym (o 198) oraz spółdzielczym (o 3) – informuje GUS.

Katowice nad wszystkimi

W okresie styczeń – wrzesień najwięcej mieszkań przekazali do użytkowania inwestorzy w Katowicach – 901, następnie w powiecie tarnogórskim – 626, Gliwicach – 507 i Bielsku-Białej – 495. Najmniej mieszkań oddano do użytkowania w Świętochłowicach – 20.

– Mieszkania o największej przeciętnej powierzchni użytkowej w województwie oddano w powiatach: raciborskim (161,9 m2 ), zawierciańskim (161,8 m2 ), kłobuckim (154,6 m2 ) i były to w większości mieszkania wybudowane przez inwestorów indywidualnych. Mieszkania o najmniejszej przeciętnej powierzchni przekazano do użytkowania w Katowicach (65,1 m2 ), Chorzowie (68,5 m2 ), Siemianowicach Śląskich (71,8 m2 ), gdzie odnotowano duży udział mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem – podsumowuje GUS.

Przeciętna powierzchnia 1 mieszkania oddanego do użytkowania w okresie styczeń – wrzesień 2019 wyniosła 108,1 m2 i była mniejsza niż w tym samym okresie ub. roku (o 6,1 m2 ). Mniejszą przeciętną powierzchnię posiadały mieszkania oddane w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 4,5 m2 ), natomiast większą – mieszkania zrealizowane m.in. w budownictwie komunalnym (o 12,3 m2 ), społecznym czynszowym (o 9,3 m2 ) i indywidualnym (o 0,1 m2 ).

Z danych GUS wynika, że we wrześniu 2019 wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 2269 mieszkań, tj. o 957 więcej niż we wrześniu ub. roku. Wydane pozwolenia dotyczyły głównie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem (65,9%) oraz budowanych przez inwestorów indywidualnych (34,1%).

– We wrześniu również rozpoczęto budowę 1335 mieszkań (o 227 mniej niż we wrześniu ub. roku), z tego 55,9 stanowiły mieszkania budowane przez inwestorów indywidualnych, 41,0% – przeznaczone na sprzedaż lub wynajem oraz 3,1% – w budownictwie społecznym czynszowym – informuje urząd.

Reklama

8 KOMENTARZE

  1. Ciekawe kto chce mieszkac w takim syfie jak katowice brud syf smog korki tu nic nie ma ale z drogiej strony to i tak najlepsze miasto na gornym slasku bo w innych jest niestety duzo gorzej swiony chorzow siemianowice myslowice ehh caly slask to wiekszosc syf.

  2. Statystyki nie klamia miasto sie wyludnia!!! Bo poza praca nie ma tu nic!!! Ciekawego baseny buduja od 20 lat jeszcze za Uszoka mialy byc He he tak wlasnie miasto sie rozwija brak miejskich basenow w miescie wielkich wydarzen he he !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie