Butelka na trawie / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Prezydent podpisał zarządzenie. Miasto zapyta czy mieszkańcy trzech dzielnic chcą nocnej prohibicji, czyli zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 22.00-6.00 w sklepach monopolowych i stacjach benzynowych. Chodzi o wszystkie miejsca, gdzie alkoholu nie spożywa się w danym lokalu. Restauracje, bary i puby dalej będą mogły sprzedawać. Obecnie takim zakazem jest objęte jedynie Śródmieście Katowic.

O tym, że będą konsultacje informowaliśmy już kilka miesięcy temu. Teraz prezydent Katowic oficjalnie podpisał zarządzenie. Mieszkańcy trzech dzielnic: Załęże, Szopienice i Burowiec będą mogli zabrać głos w sprawie rozszerzenia zakazu o ich dzielnice.

Reklama

– Wprowadzenie prohibicji nocnej w Śródmieściu spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. Również statystyki policji i straży miejskiej pokazują, że przestrzeń ta stała się bezpieczniejsza, służby notują mniej zgłoszeń w zakresie uciążliwych wykroczeń – podkreśla prezydent Marcin Krupa. – Po dobrych doświadczeniach ze Śródmieścia mieszkańcy innych dzielnic również zainteresowali się tym tematem. Najczęściej w tej sprawie rozmawiałem z mieszkańcami Burowca, Szopienic i Załęża. Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się aprobatą lokalnej społeczności. Dlatego zdecydowałem, by temat prohibicji skonsultować z mieszkańcami. Ich stanowisko będzie dla nas kluczowe w zakresie podjęcia decyzji w tej sprawie – zapowiada prezydent Marcin Krupa.

W listopadzie w Burowcu, Załężu i Szopienicach odbędą się otwarte spotkania dla mieszkańców z udziałem ekspertów.

– Spotkania będą miały na celu omówienie istniejącego problemu związanego ze spożywaniem alkoholu wbrew przepisom prawa na terenie dzielnic i zdiagnozowania miejsc szczególnie uciążliwych, gdzie ten problem występuje – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice. – Mieszkańcy za pomocą ankiety – zarówno tej rozdawanej na spotkaniach, jak i w wersji elektronicznej, będą mogli się opowiedzieć, czy chcą wprowadzenia nocnej prohibicji – dodaje naczelnik.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące terminów spotkań oraz możliwości wypełnienia ankiety zostaną dopiero podane na stronach www.katowice.eu i www.katowice.eu/konsultacje oraz zostaną wywieszone na plakatach w dzielnicach objętych konsultacjami.

Przypomnijmy, że nocna prohibicja w Katowicach nie jest czymś nowym. Latem ubiegłego roku została ona wprowadzona w Śródmieściu w godzinach od 22.00 do 6 rano. Po roku jej obowiązywania policja odnotowała 54% zmniejszenie udzielanych pouczeń oraz 29% spadek doprowadzeń do izby wytrzeźwień.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.