Odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie. Z Katowic do Warszawy w piątek pojechał specjalny pociąg „Powstaniec Śląski” wraz z blisko 200 osobową delegacją złożoną m.in. z samorządowców – na czele z marszałkiem Jakubem Chełstowskim.

W pociągu Kolei Śląskich, który dla upamiętnienia 100-lecia Powstań Śląskich kursuje po naszym regionie, jechali m.in. radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, parafianie z diecezji z Szopienic, kombatanci, orkiestra górnicza, Zarząd Województwa Śląskiego oraz radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

Piątkowe uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Przed mszą prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego, znajdującą się na ścianie bocznej kościoła.

Reklama

– Fakt, że dziś Wojciech Korfanty jako jeden z założycieli II Rzeczypospolitej otrzymuje w Warszawie swój pomnik, jest znakiem czasu i więcej, wyrazem dziejowej sprawiedliwości – powiedział podczas kazania abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Następnie uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed pomnikiem Wojciecha Korfantego, który stoi u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola.

– To moment, w którym w stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego polskiego państwa, w stolicy Rzeczypospolitej, w Warszawie, odsłaniamy pomnik jednego z Ojców naszej niepodległości, odzyskanej w 1918 roku, ale tak naprawdę ukształtowanej tym ostatnim czynem zbrojnym, jakim było III Powstanie Śląskie – mówił podczas wystąpienia prezydent RP Andrzej Duda.

Z kolei Feliks Korfanty, wnuk Wojciecha Korfantego zaznaczył, że to bardzo wzruszający moment dla całej rodziny, ale i niepodległej Polski. Powiedział, że cieszy się, iż Wojciech Korfanty dołączył w ten sposób do innych polityków, którzy walczyli o Polskę.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Feliks Korfanty. Następnie dokonano poświęcenia monumentu. Delegacje władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele mieszkańców złożyli wieńce. Hołd Wojciechowi Korfantemu oddali m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami, marszałek Jakub Chełstowski oraz samorządowcy z naszego regionu.

– Odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego pięknie wpisuje się w 100-lecie Powstań Śląskich. Ten patriota i jeden z ojców niepodległości zasługuje na szczególną pamięć. W końcu po latach zabiegów różnych środowisk politycznych i społecznych ze Śląska powstał wyjątkowy pomnik. W stulecie Powstań Śląskich jest to historyczny sygnał i znak, że historia zatoczyła koło a Warszawa przypomniała sobie o naszym wspaniałym bohaterze – skomentował marszałek Jakub Chełstowski.

Ostatnim punktem obchodów był występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Wojciech Korfanty dołączył tym sam do alei Ojców Niepodległości obok m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.