Sesja Rady Miasta Katowice / / fot. Erdem YILDIZ
Reklama

Kolejna uchwała w sprawie basenów z problemem. Radni najpierw przekazali zarządzanie basenami Katowickim Wodociągom, co unieważnił wojewoda, a potem jego rozstrzygnięcie zaskarżyli do sądu. To właśnie ta skarga do sądu została podjęta z naruszeniem prawa przekonuje katowickie Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.  Jak podkreślają społecznicy, radny nie może głosować w swoim interesie. Za skierowaniem do sądu rozstrzygnięcia wojewody głosował radny, który został dyrektorem zajmującym się właśnie wspomnianymi basenami.

– Prawo trzeba szanować – mówi prezes Stowarzyszenia Bona Fides, Grzegorz Wójkowski.

Reklama

Po kolei. Miasto Katowice buduje trzy baseny w dzielnicach, wszystkie mają opóźnienia, a ten przy ulicy Wczasowej nie wiadomo w ogóle kiedy powstanie. Miał być gotowy pod koniec lipca tego roku, ale zakres inwestycji jest na poziomie 33 procent. Miasto chce rozwiązać umowę z wykonawcą.

W lipcu Rada Miasta Katowice zdecydowała o tym, że zarządzanie jeszcze nie wybudowanymi basenami przejdzie w ręce Katowickich Wodociągów. 21 sierpnia miasto poinformowało, że dyrektorem od basenów w Katowickich Wodociągach został miejski radny Forum Samorządowego Tomasz Szpyrka. „ Zdecydowano o tym w urzędzie miasta” usłyszeliśmy w wodociągach. Konkursu nie było.

W między czasie wojewoda unieważnił uchwałę katowickich radnych z lipca tego roku, która mówiła o przekazaniu zarządzania basenami Katowickim Wodociągom. Prawnicy wojewody stwierdzili, że uchwała to: „istotne naruszenie prawa”. 26 września radni – w tym Tomasz Szpyrka głosowali za przekazaniem sprawy do Sądu Administracyjnego w Gliwicach – zaskarżyli rozstrzygnięcie wojewody. Formalnie Szpyrka objął stanowisko z dniem 1 października, ale w dniu głosowania wiedział, że będzie dyrektorem od basenów.

– Zdaniem wnioskodawcy udział w głosowaniu p. Tomasza Szpyrki nad uchwałą dotyczącą zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego do sądu administracyjnego stanowiło naruszenie art. 25a ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego. W tym wypadku, wydaje się, iż radny Tomasz Szpyrka w trakcie głosowania nad uchwałą, w dniu 26 września 2019 r. wiedział o obejmowaniu przez niego stanowiska dyrektora w Katowickich Wodociągach S.A. Wskazują na to informacje wysłane przez Urząd Miasta Katowice do mediów, że stanowisko dyrektora ma objąć właśnie ta osoba. Tym samym, pan Tomasz Szpyrka winien wyłączyć się od głosowania nad uchwałą, a brak jego wyłączenia skutkował naruszeniem prawa przy jej podjęciu – czytamy we wniosku o stwierdzenie nieważności uchwały przygotowanym przez prawnika Bona Fides.

O tym czy uchwała zostanie unieważniona zdecydują służby prawne wojewody.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.