Zabytkowy Most nad Mleczną w Katowicach - Podlesiu. Widok z ul. Zaopusta / fot. Kasian3 / Wikipedia
Reklama

Mieszkańcy dzielnicy Podlesie chcą, by władze Katowic wyremontowały zabytkowy most nad rzeką Mleczną, zlokalizowany w rejonie ul. Zaopusta. W tej sprawie interpelację do prezydenta miasta wystosowała także miejska radna. Obiekt od 1984 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Jego właścicielem jest miasto Katowice.

Chodzi o zabytkowy kamienny most z przełomu XIX i XX wieku, znajdujący się w Podlesiu, w rejonie ul. Zaopusta. Obecnie służy pieszym, którzy chcą przekroczyć rzekę Mleczną. Propozycję remontu zgłosili mieszkańcy oraz rada dzielnicy. Ich działania swoją interpelacją poparła radna miejska Beata Bala. Poprosiła prezydenta Katowic o ujęcie w budżecie miasta na rok 2020 remontu tego mostu.

Reklama

Jak zaznacza radna, sprawa była zgłaszana w poprzednich latach przez radnych Rady Jednostki Pomocniczej nr 22 oraz mieszkańców. Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym, a modernizacja skweru miała silnie naruszyć stan techniczny budowli.

Stare zużyte spoiny i elementy kamienne i ceglane wymagają odnowienia. Zniszczone fragmenty balustrad przejdą kompletną renowację, a elementy stalowe powinny być zabezpieczenie przed korozją. Konieczne jest sprawdzenie systemu odwodnienia, którego brak powoduje rozluźnienie gruntu i powstawanie odkształceń (…). Most nad rzeką Mleczną od 1984 roku znajduje się w rejestrze zabytków, a obecnie służy pieszym i stanowi integralną część zagospodarowanego terenu przy ul. Zaopusta. Pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Podlesia. Wyjątkowość tej budowli polega nie tylko na tym, że składa się ona w większej części z kamienia, a także cegły. Most powstał na szlaku handlowym z czasów średniowiecza biegnącego od Krakowa w stronę Krakowa i Gliwic – napisała w interpelacji z 30 września br. radna Bala.

Do sprawy nie odniosły się jeszcze władze Katowic.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.