Briefing prasowy / fot. UM Katowice

W Katowicach powstanie baza największych trucicieli, to jedno z działań, które ma pomóc miastu w walce ze smogiem. Miasto deklaruje, że będzie chciało aby ci, którzy trafią na listę trucicieli jak najszybciej wymienili swoje kotły. 

– Jeden kocioł węglowy, w którym spala się śmieci lub paliwa złej jakości produkuje więcej trujących substancji niż kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kotłów w których spala się wysokiej jakości paliwo. Dlatego jednym z naszych kluczowych zadań będzie stworzenie mapy największych trucicieli – a następnie doprowadzenie do tego, by wymienili stary kocioł węglowy na ekologiczne źródła ogrzewania – mówi Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

Dzisiaj wiceprezydent Katowic opisywał jak taka lista będzie tworzona. Ma docelowo bazować na różnych danych, znajdzie się na niej 100 największych trucicieli z każdej dzielnicy Katowic.

Reklama

– Z jednej strony funkcjonujący od blisko roku, największy w Polsce system badania jakości powietrza AWAIR dostarcza nam szczegółowych danych ze 127 lokalizacji. To pozwala identyfikować niewielkie obszary w których jakość powietrza jest gorsza niż dla całego miasta. Przykładowo na podstawie zebranych danych można powiedzieć, że powietrze jest gorsze w Kostuchnie i Podlesie a lepsze w Tysiąclecia i Paderewskiego – podkreśla wiceprezydent Mariusz Skiba. – Na wskazania czujników nałożymy zgłoszenia wpływające od mieszkańców do Straży Miejskiej oraz lokalizacje, w których strażnicy wręczali mandaty za spalanie śmieci. Tym samym chcemy doprowadzić do tego, by w każdej dzielnicy miasta zlokalizować 100 największych trucicieli i następnie skupić nasze wysiłki na tym, by właśnie w tych lokalizacjach zostały priorytetowo wymienione stare kotły – dodaje wiceprezydent i przypomina, że urzędnicy nie tylko będą mogli prosić, ale też wymagać. Takie możliwości daje im uchwały antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego.

Jak deklaruje magistrat, najwięksi truciciele to ci, którzy posiadają kotły bezklasowe.

Tylko w tym roku mieszkańcy Katowic 717 razy zgłaszali potrzebę kontroli palenisk Straży Miejskiej. Sami strażnicy w sumie przeprowadzili ponad 1,5 tys. kontroli pieców. Ujawnili 76 wykroczeń związanych ze spalaniem odpadów na terenach nieruchomości, z czego nałożyli 58 mandatów karnych, wobec 16 osób zastosowano środek oddziaływania wychowawczego, a w 2 przypadkach wystąpiono z wnioskiem o ukaranie do sądu.

16 razy pobierano popiół do badań.

Kiedy powstanie mapa trucicieli? Już w zasadzie powstaje. Jak dowiedzieliśmy się od Daniela Wolnego z Biura Zarządzania Energią strażnicy miejscy już mają 50-60 lokalizacji wytypowanych, które mocno trują w Katowicach. Kolejne lokalizacje będą systematycznie nanoszone na mapę, która de facto nie ma określonego terminu ukończenia.

Ci najgorzej sytuowani – m.in. objęci wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, mogą liczyć na pełną refundację kosztów wymiany pieca. Z takiego wsparcia będzie mogło skorzystać około 70 domostw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.