Od lewej: Prezydent Marcin Krupa i radny Józef Zawadzki oraz Tomasz Szpyrka na sesji Rady Miasta / fot. Erdem Yildiz

Basenowy galimatias w Katowicach. Katowice poskarżyły się na rozstrzygnięcie wojewody do sądu. Chodzi o zamieszanie z basenami, wokół których robi się niezły galimatias i nie chodzi tylko o to, że inwestycje są mocno opóźnione i mają dyrektora z politycznym zapleczem, którego wskazało miasto.

Trzy baseny w Katowicach powstają przy ul. Kościuszki w Brynowie, przy ul. Hallera w Szopienicach-Burowcu oraz przy ul. Wczasowej na Zadolu. Kosztują ponad 90 mln i wszystkie mają opóźnienia – ten na Zadolu jest obecnie w najgorszej sytuacji, ale o tym za chwilę.

Reklama

Radni w lipcu podjęli uchwałę, w której przekazali pod zarządzenie trzy jeszcze nie wybudowane baseny Katowickim Wodociągom (formalnie chodziło o powierzenia Katowickim Wodociągom S.A. wykonywania zadań własnych gminy w zakresie eksploatacji trzech basenów miejskich).

Następnie – 21 sierpnia – pojawiła się informacja, że dyrektorem, który będzie zarządzał basenami, został katowicki radny Forum Samorządowego Tomasz Szpyrka.

– Zdecydowano o tym w Urzędzie Miasta – usłyszeliśmy w Katowickich Wodociągach. Na to stanowisko nie było konkursu, po prostu został wskazany.

Szpyrka nieco wcześniej głosował za przekazaniem basenów swojemu przyszłemu pracodawcy. Legalność uchwały przekazującej zarząd nad basenami (jeszcze w budowie) zakwestionowali prawnicy wojewody, których zdaniem radni w Katowicach przekroczyli swoje kompetencje. Ostatecznie wojewoda uchwałę unieważnił.

Zdaniem organu nadzoru żadne przepisy powszechnie obowiązującego prawa (…) nie stanowią podstawy prawnej do uchwalenia przez organ stanowiący gminy uchwały w sprawie powierzenia przez Miasto Katowice spółce pod firmą Katowickie Wodociągi S.A. z siedzibą w Katowicach realizacji zadania własnego z zakresu użyteczności publicznej obejmujących całoroczną eksploatacje trzech miejskich basenów w Katowicach” – argumentowali prawnicy wojewody.

Prawnicy wojewody stwierdzili, że uchwała to: „istotne naruszenie prawa

Oczywiście magistrat jest zdania, że miasto może przekazać zarządzanie basenami i poskarżyło się do  Sądu Administracyjnego w Gliwicach na rozstrzygnięcie wojewody. Przekazanie sprawy do sądu musieli przegłosować radni – w tym Tomasz Szpyrka, nominowany na stanowisko dyrektora w Katowickich Wodociągach, które objął z dniem 1 października. Kilka dni wcześniej (26 września) podczas sesji Szpyrka oczywiście zagłosował za skierowaniem sprawy do sądu.

Dwa baseny powstaną, co z trzecim?

Jak się okazało – w między czasie – jest ogromny problem z budową basenu na Zadolu. Miasto wystosowało lakoniczną informację, że chce rozwiązać umowę z wykonawcą, który nie dotrzymuje jej warunków. Będzie też szukało nowego wykonawcy.

– Mając na uwadze nienależyte wykonywanie umowy przez wykonawcę urząd miasta podjął działania zmierzające do rozwiązania umowy z wykonawcą – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Niestety informacja miasta w tym zakresie była bardzo ogólna. Dlatego zapytaliśmy o szczegóły – m.in. o stan wykonania rzeczowego inwestycji i stan wykonania procentowy inwestycji oraz na jakim etapie obecnie powinna być budowa basenu.

W odpowiedzi na nasze pytania z dnia 19 września otrzymaliśmy odpowiedź od Ewy Lipki, rzecznik magistratu.

– Zostanie Panu na nie udzielona odpowiedź w trybie przewidywanym przez ustawę o dostępnie do informacji publicznej – po zebraniu przez nas interesujących pana informacji – napisała nam Ewa Lipka.

Jak wynika z naszego doświadczenia, takie stwierdzenie oznacza, że miasto udzieli odpowiedzi jak najpóźniej będzie to tylko możliwe.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.