Tyskie trolejbusy i autobusy zostaną wyposażone w nowoczesne kasowniki, dzięki którym za bilet będzie można zapłacić kartą. To rozwiązanie, które od drugiej połowy października będzie dostępne na terenie działania dawnego MZK Tychy. O takim rozwiązaniu w Katowicach można na chwilę obecną jedynie pomarzyć, ale to docelowo ma się zmienić.

– Mają około 8-calowy, dotykowy ekran oraz uporządkowany i intuicyjny układ graficzny – opisuje nowe kasowniki ŚKUP Metropolia. Nowe kasowniki są elementem integracji tyskich pojazdów komunikacji miejskiej z systemem Śląskiej Karty Usług Publicznych i z szyldem Zarządu Transportu Metropolitalnego.

To pierwsze tak nowoczesne urządzenia, które pojawią się w pojazdach Zarządu Transportu Metropolitalnego. Najpierw nowe kasowniki zobaczymy w kilku pojazdach na obszarze tyskim, natomiast w drugiej połowie października we wszystkich 147 autobusach i 24 trolejbusach.

Reklama

Wraz z uruchomieniem nowych kasowników, pasażerowie dawnego MZK Tychy będą mogli w nich kupować elektroniczne bilety jednorazowe, a do wyboru będą mieli bilety strefowo-czasowe (na jedno miasto lub ważny przez 20 min, na dwa miasta lub ważny przez 40 minut lub na trzy i więcej miast lub ważny przez 90 min) oraz bilety w taryfie odległościowej, gdzie pobrana z karty opłata obliczana jest proporcjonalnie do przejechanego dystansu.

– Nowe kasowniki znacząco różnią się od swoich poprzedników. To zupełnie nowa technologia, która zdecydowanie ułatwi pasażerom korzystanie z nich. Tak naprawdę powinniśmy o tych urządzeniach myśleć nie tylko jak o kasownikach, ale jak o automatach biletowych, gdzie możemy kupować bilety elektroniczne  – mówi Grzegorz Stępień, kierownik Wydziału Rozwoju w Departamencie Informatyki.- Mają przede wszystkim dużo większy, dotykowy ekran oraz uporządkowany i intuicyjny układ graficzny. Pod koniec tego roku pasażerowie z obszaru tyskiego jako pierwsi w całej Metropolii będą mogli korzystać z nowej funkcji, która zostanie uruchomiona na tak szeroką skalę. Chodzi o możliwość płatności zbliżeniową kartą płatniczą. Korzystając z tej możliwości, kasownik nie wydrukuje nam papierowego biletu ani potwierdzenia tej transakcji, ponieważ nie będą one potrzebne.  Podczas kontroli wystarczy przyłożyć kartę, za pomocą której bilet kupiliśmy, a kontroler na swoim terminalu zweryfikuje ważność tego biletu – wyjaśnia.

Kasownik/biletomat, który pojawi się w Tychach / fot. GZM

Docelowo płatność kartą w całej Metropolii

Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia chce, aby docelowo we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej możliwe było kupowanie biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych. Będzie to jeden z elementów modyfikacji systemu ŚKUP, nad którym trwają prace i przygotowania do ogłoszenia przetargu.

W połowie tego roku odbył się dialog techniczny w tej sprawie. Wzięło w nim udział 17 podmiotów, czyli m.in. firm, które są dostawcami tego typu usług. Dialog techniczny to jedna z możliwości, której zastosowanie przewidziane zostało w prawie zamówień publicznych. To etap poprzedzający ewentualne ogłoszenie przetargu, a jego celem jest uzyskanie informacji, potrzebnych do precyzyjnego opisu przyszłego zamówienia. Chodzi m.in. o ustalenie możliwości technicznych rozwiązań dostępnych na rynku, szacunkowy koszt wprowadzenia nowego systemu oraz czas jaki będzie potrzebny, by to rozwiązanie zaczęło w pełni funkcjonować.

Przedstawiciele GZM i ZTM rozmawiali z uczestnikami dialogu technicznego m.in. o rozszerzeniu funkcji karty ŚKUP, nowoczesnych metodach płatności (Blik, Apple Pay, Google Pay), czy też o instalacji nowych urządzeń w pojazdach komunikacji miejskiej, które będą obsługiwać płatności kartą płatniczą. Innym z ważniejszych założeń, które będzie brane pod uwagę podczas modyfikacji systemu ŚKUP to zmiana trybu jego pracy z offline na online. Zmiana trybu na online pozwoli, aby bilety kupowane przez Internet za pośrednictwem Portalu Klienta, były od razu zapisywane na danym koncie użytkownika karty. Dzięki temu karty ŚKUP nie będę wymagały – jak teraz się to odbywa – wielokrotnego przykładania ich do czytnika, aby bilet mógł zostać „ściągnięty” i do nich przypisany.

– W tej chwili jest za wcześnie, aby podać dokładną datę, kiedy modyfikacje poprawiające funkcjonowanie systemu ŚKUP mogłyby zostać wprowadzone, ponieważ jesteśmy jeszcze w trakcie przygotowania postępowania przetargowego w tej sprawie. Planujemy, że ogłoszenie przetargu nastąpi w pierwszej połowie przyszłego roku – mówi Adam Krakowczyk, dyrektor Departamentu Informatyki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Trwałość systemu ŚKUP, który był dofinansowany z funduszy unijnych, obowiązuje do połowy 2021 roku. Firmy, które uczestniczyły w dialogu technicznym podkreślały, że aby wprowadzić całościową modyfikację systemu potrzeba kilku lat. Dopiero po rozstrzygnięciu przetargu będziemy mogli oszacować, kiedy wprowadzenie tych zmian będzie możliwe do zrealizowania – dodaje.

1 Komentarz

  1. Może przed napisaniem artykułu należałoby się lepiej zapoznać z tematem. Kasowniki w których można płacić kartą bankową są już od kilku miesięcy zainstalowane w tramwajach linii 14 oraz w autobusach linii 297.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.