„Zmieniamy oczy na ręce”. Bez wzroku i bez słuchu, a mimo to z pełnią życia – rozmowa z Bogusławą Żywną

Krzysztof Wostal

Reklama

Bez wzroku i bez słuchu, a mimo to z pełnią życia. – Zmieniamy oczy na ręce. Dotykiem po prostu sobie doskonale radzimy – mówi Bogusława Żywna Prezeska Zarządu Śląskiej Fundacji Pomocy Głuchoniewidomym, która jest kolejną rozmówczynią Krzysztofa Wostala w audycji z cyklu „Czas na Społeczeństwo”.

Bogusława Żywna opowiada o tym kim są ludzie z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuchu – głuchoniewidomi, jak sobie radzą z komunikacją oraz wyzwaniami dnia codziennego oraz o wsparciu, jakie uzyskują ze strony Śląskiej Fundacji Pomocy Głuchoniewidomym.

Reklama

Szacuje się, że w Polsce żyje około 7-8 tysięcy osób głuchoniewidomych. Część nich z tą niepełnosprawnością się urodziła, a inni nabyli ją w trakcie życia. W ostatnim tygodniu czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych. W Stanach Zjednoczonych prezydent Ronald Reagan proklamował „Helen Keller Deaf-Blind Awareness Week” w 1984 roku! Międzynarodowego charakteru obchody nabrały pięć lat później – kiedy to podczas międzynarodowej konferencji w Sztokholmie dni od 27 czerwca do 4 lipca ogłoszono „Helen Keller International Deaf-Blind Awareness Week”.

Urodzona 27 czerwca Helen Keller (1880-1968) – znana na całym świecie głuchoniewidoma pisarka i działaczka społeczna, która stała się rzecznikiem praw osób głuchoniewidomych. Jej wybitna osobowość i determinacja sprawiły, że zaczęto dostrzegać  możliwości i potrzeby tej grupy osób z niepełnosprawnością.

Parlament Unii Europejskiej w kwietniu 2004 roku uznał – dokumentem „Deklaracja Praw Osób Głuchoniewidomych” – prawa osób głuchoniewidomych, jako odrębnej grupy niepełnosprawnych i zalecił krajom członkowskim UE ich zastosowanie. W części krajów Unii są już one respektowane, w innych jeszcze nie. Polska należy do tej drugiej grupy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.