W Archikatedrze powstanie placówka kulturalna, która ma za zadanie zajmować się historią regionu. Już wcześniej było wiadomo, że adaptacja podziemia katedry i jak się teraz okazuje dachu, to koszt rzędu 40 mln zł. Te pieniądze ma zapewnić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do utrzymania nowej placówki dołoży się miasto Katowice, Urząd Marszałkowski i sama Archidiecezja Katowicka. Co obecnie mówią na liczby?  

– Panteon Górnośląski ma upamiętniać najwybitniejsze postaci tego stulecia, różnych kultur i narodowości, które pracowały dla dobra tej ziemi – przekonywał kilka miesięcy temu abp Wiktor Skworc. Ma się zajmować okresem po I Wojnie Światowej, uczczeniem pamięci osób ważnych dla Górnego Śląska, trzema Powstaniami Śląskimi oraz m.in. „upamiętnieniem stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku”.

Reklama

W umowie na utworzenie i prowadzenie nowej jednostki kultury dokładnie opisano obowiązki – głównie te finansowe poszczególnych sygnatariuszy.

Do 2022 roku prawie 50 mln zł

Konferencja Panteon Górnośląski / od lewej wojewoda Jarosław Wieczorek, metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa / fot. Śląskie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma zapewnić 40 mln zł na dostosowanie obiektu do potrzeb Panteonu Górnośląskiego. Pieniądze mają zostać przekazane w latach 2020-2022.

Archidiecezja przekaże „Panteonowi”, na podstawie umowy użyczenia na okres 25 lat, część budynku katowickiej archikatedry o powierzchni 2150 m2.

„Powierzchnia budynku przekazywana na podstawie powyższej umowy użyczenia obejmuje część podziemi katowickiej archikatedry oraz przestrzeń na jej dachu, która przeznaczona będzie na stworzenie tarasu widokowego” – czytamy w umowie. Wartość fragmentu budynku wyceniono na 15,8 mln zł.

Miasto Katowice, Archidiecezja Katowicka i Urząd Marszałkowski w latach 2020-2022 przekażą Panteonowi po 1 mln zł rocznie. W sumie do 2022 ma trafić do nowej jednostki 9 mln zł „na wydatki bieżące umożliwiające „Panteonowi” rozpoczęcie działalności kulturalnej, naukowej i edukacyjnej”.

1 Komentarz

  1. Napiszcie, ile szkół, żłobków i przedszkoli, placówek kultury nie włączyło dotąd ogrzewania, ponieważ oszczędzają, a tu kolene miliony z naszych podatków są rozdawane zupełnie bez sensu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.