Kontrola drogowa / fot. Policja
Reklama

Pijani kierowcy na katowickich drogach. Policja zatrzymała m.in. rowerzystę. Za jazdę na procentach grożą surowe kary – m.in. utrata prawa jazdy, kary finansowe, a nawet więzienie. Od początku tygodnia zatrzymano 8 osób, które prowadziły na podwójnym gazie.

Z 8 zatrzymanych nietrzeźwych kierowców 6 prowadziło pojazd po użyciu alkoholu.

Reklama

– Wśród pijanych kierujących znalazł się również 42-letni mieszkaniec Katowic, który na ulicy Gen. Zygmunta Waltera Jankego jechał na rowerze. Badanie trzeźwości wskazało, że mężczyzna poruszając się jednośladem, miał prawie promil alkoholu w organizmie – informuje Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. – Zatrważające jest to, że aż 6 nietrzeźwych kierujących zostało zatrzymanych w poniedziałkowy poranek w ciągu 2,5 godziny dodaje.

Policja apeluje o rozwagę, zwłaszcza po weekendzie, gdy musimy udać się w trasę. Udanie się w trasę w stanie nietrzeźwym może być nie tylko bardzo niebezpieczne ale i kosztowne.

– Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu – informuje policja.

Gdy pijani doprowadzimy do wypadku – sąd orzeka obligatoryjnie nawiązkę wysokości 10 tys. zł, a zakaz prowadzenia pojazdów możemy otrzymać nie na 10 lat a na 15. Minimalny okres w takim przypadku to 3 lata.

Natomiast za złamanie zakazu sądowego grozi nam 3 lata więzienia.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.