Rozładunek palm na Rynku w Katowicach/ fot. Ewa Waszut, InfoKatowice.pl
Reklama

W Katowicach szykują się wybory do 7 rad dzielnic. Oto kilka powodów, dla których to ważne wybory i nie chodzi tylko o to, że działamy na rzecz dzielnic, ale przede wszystkim ponieważ jesteśmy bliżej tego co planuje miasto – a to już dużo. Lokalni radni stanowią pierwszą linię obrony przed ewentualnymi negatywnymi zapędami władz miasta.

Oczywiste jest to, że dzielnicowi radni formalnie nie mają zbyt dużej mocy sprawczej, ale samo zaangażowanie w wielu przypadkach, to już coś na czym można budować. To właśnie dzielnicowi radni są w stanie wskazać miastu pilne potrzeby w dzielnicy jak i określić czego nie chcą. W końcu jako osoby zorientowane w życiu dzielnicy mogą zamiary miasta lub potrzeby dzielnicy odpowiednio nagłośnić, choćby przez media.

Reklama

Pamiętajmy, praca radnego dzielnicowego jest wykonywana społecznie – inaczej mówiąc, nie otrzymuje pieniędzy za swoją działalność, ale jest to jednocześnie dobra platforma, aby w przyszłości starać się o mandat radnego miejskiego.

24 listopada zaplanowano wybory do 7 Rad Jednostek Pomocniczych. W Jednostce Pomocniczej nr 1 Śródmieście, nr 2 Załęska Hałda – Brynów część zachodnia, nr 4 Osiedle Paderewskiego – Muchowiec, nr 9 Osiedle Tysiąclecia, nr 10 Dąb, nr 11 Wełnowiec – Józefowiec i nr 20 Zarzecze.

Kto może zostać dzielnicowym radny?

– Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat, stale zamieszkuje na terenie jednostki pomocniczej i figuruje w rejestrze wyborców. Ponadto kandydat nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu orzeczonym za przestępstwo umyślne – poinformował katowicki magistrat.

Gdzie zgłosić kandydaturę?

Żeby zgłosić kandydaturę trzeba wypełnić odpowiedni druk podpisany przynajmniej przez 20 wyborców – tzw. głosy poparcia. Zgłaszamy kandydata poprzez złożenie druku formularza wraz z listą poparcia (imiona, nazwiska i adresy zamieszkania wraz z podpisami osób popierających kandydata) w trakcie dyżuru Okręgowej Komisji Wyborczej. Wzór formularza zgłoszenia kandydata i listy poparcia dostępny jest tutaj.

Gdzie i kiedy można zgłaszać kandydatury? Gdzie zagłosować? Sprawdź informacje dotyczące Twojej jednostki pomocniczej:

Śródmieście

Załęska Hałda – Brynów część zachodnia

Osiedle Paderewskiego – Muchowiec

Osiedle Tysiąclecia

Dąb

Wełnowiec – Józefowiec

Zarzecze

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.