Ten system ma znacznie poprawić płynność ruchu w Katowicach. Poległ na jednym przetargu, będzie kolejny. Chodzi o Inteligentny System Zarządzania Transportem (ITS). Kilka miesięcy temu miasto unieważniło przetarg na jego realizację, bo najtańszy oferent chciał prawie dwa razy tyle, ile miasto zaplanowało. Wkrótce kolejna próba wyłonienia wykonawcy.

ITS to ambitne rozwiązanie – obejmie większość skrzyżowań w mieście – ponad 170. Ma poprawić płynność i skoordynować ruch. Zyskają pojazdy komunikacji miejskiej oraz szeregowi kierowcy.

Reklama

 – Głównym celem ITS jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego oraz poprawa płynności ruchu na terenie miasta Katowice. Płynny ruch oznacza nie tylko zyski dla mieszkańców – w postaci oszczędności czasu, ale także korzyści ekologiczne – mniejszą emisję spalin i hałasu – przekonywał prezydent Katowic Marcin Krupa.

W lipcu 2018 roku ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawcy dopytywali o kwestie techniczne i po niespełna roku ostatecznie unieważniono postępowanie, gdyż oferty, które wpłynęły były zbyt drogie. Miasto chciało przeznaczyć ponad 56 mln zł, najtańsza oferta, która wpłynęła to ponad 112 mln zł. Przetarg unieważniono.

Teraz miasto szykuje się do kolejnego przetargu. W dokumentach finansowych widnieje kwota 60 mln zł, które magistrat chce przeznaczyć na ITS. Niespełna 48 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

– Pierwsze postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i wdrożenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportu, z opcją ewentualnej realizacji późniejszego utrzymania technicznego przez 66 miesięcy od wdrożenia, zostało unieważnione z uwagi na fakt, że ceny wszystkich trzech złożonych w postępowaniu ofert przekraczały środki, jakie Miasto Katowice mogło przeznaczyć na realizację zamówienia – informuje Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. – Trwa przygotowywanie dokumentacji do kolejnego postępowania, w tym dostosowywanie zakresu do możliwości finansowych – dodaje.

W sąsiednich Tychach, potrzebowali aż trzech przetargów i zmian w samym projekcie, które nie ograniczały jego funkcjonalności ale obniżały koszty – aby skutecznie wyłonić wykonawcę.

– Uwzględniając doświadczenia innych miast w przeprowadzaniu czynności wyboru Wykonawcy i wdrażaniu systemów ITS w formule „zaprojektuj i wybuduj”, zakłada się wdrażanie systemu w Katowicach w latach 2020-2022 – przekonuje wiceprezydent Sobula.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.