Sesja Zgromadzenia GZM / fot. GZM

 8 mln zł wyda Metropolia na zajęcia dla studentów. To nie będą byle jakie wykłady, bo mają je prowadzić naukowcy z najlepszych uczelni na świecie jak Harvard, Stanford czy Cambridge. Sfinansuje to tzw. Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki.

Według regulaminu funduszu wykłady mają prowadzić naukowcy z pierwszej 20. Uczelni notowanych w światowych rankingach. Ma to poprawić atrakcyjność oferty naukowej i dydaktycznej śląskich uczelni.

Reklama

W tym roku ogłoszona zostanie pierwsze edycja naboru wniosków do Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki – w puli dostępnych środków będzie 900 tys. zł. W latach 2019-2022 Metropolia chce przeznaczyć na ten cel łącznie 8 mln zł.

W konkursie ofert będą mogły wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne, które działają na terenie Metropolii. Maksymalna wartość dofinansowania może wynieść nawet 99 proc.

– Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki to realizacja zadań, zapisanych w programie działań strategicznych. Chcemy w ten sposób podnosić atrakcyjność oferty edukacyjnej i naukowej naszych uczelni, aby zachęcać młodych ludzi do studiowania u nas i związania swojej przyszłości z miastami i gminami Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Uczelnia, która będzie składała wniosek o dofinansowanie musi przedstawić CV światowej klasy naukowca wraz z dorobkiem naukowym oraz jego wstępną zgodę na wzięcie udziału w planowanym projekcie, a także zakres współpracy.

– Najczęściej jest tak, że gdy młody człowiek wybiera uczelnię poza regionem, to bardzo często wiąże swoją dalszą przyszłość z nowo wybranym miejscem – zakłada tam rodzinę, podejmuje prace zawodową. Powoduje to drenaż intelektualny naszych miast i gmin, a przez to maleje nasz potencjał. Wydaje się zatem, że wsparcie naszych uczelni, by ich oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla młodych ludzi, dawała im możliwości rozwoju i zdobywania cennego doświadczenia, jest właściwym kierunkiem – dodaje Karolczak.

Dotacje będzie można otrzymać na jednostkowe wydarzenia, ale premiowane będą pobyty dłuższe niż jeden miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.