Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Śródmieściu zdaje egzamin. Spadła liczba interwencji policji oraz straży miejskiej, zmniejszyła się też znacznie liczba osób, które zabierane były na izbę wytrzeźwień. Żaden ze sklepów nie odważył się złamać zakazu sprzedaży alkoholu po 22.00. Rzadziej dochodzi również do libacji alkoholowych na klatkach schodowych. 

Pod koniec czerwca 2018 radni przyjęli uchwałę o zakazie sprzedaży alkoholu w Śródmieściu Katowic w godzinach od 22.00-6.00. Chodziło o miejsca, w których sprzedawane były trunki do spożycia poza miejscem zakupu – mówiąc wprost – monopolowe. Zmiana przyniosła oczekiwane efekty.

Z danych straży miejskiej wynika, że od 1 sierpnia do końca grudnia 2018 roku spadła liczba ilości zastosowanych pouczeń o ponad 53 procent w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. O ponad 29 procent spadła natomiast liczba doprowadzeni do izby wytrzeźwień.

Reklama
Statystyki Straży Miejskiej w Katowicach

Zakaz sprzedaży alkoholu okiem policji

Policja również odnotowała pozytywne skutki wprowadzenia uchwały zakazującej sprzedaży alkoholu.

– Przy sklepach nocnych zlokalizowanych np. w rejonie ulicy 3 Maja 23 i ulicy Opolskiej 22 w Katowicach spadła liczba interwencji związanych z zakłóceniami ciszy nocnej, spożywania alkoholu, jak również dotyczących bójek i pobić; obywatele mieszkający w sąsiedztwie sklepów nocnych zdecydowanie chwalą sobie wprowadzony zakaz – czytamy w informacji przygotowanej dla katowickich radnych.

Według statystyk (Komisariatu I) policji liczba ujawnionych wykroczeń w porównywalnych okresach od 01 lipca 2017 roku do 21 lutego 2018 roku oraz od 01 lipca 2018 roku do 21 lutego 2019 roku, spadła o 21 %.

Dzielnicowi z Komisariatu Policji I w Katowicach w trakcie rozmów z mieszkańcami maja być informowani, że wprowadzone ograniczenie zmniejszyło występowanie uciążliwości związanych ze spożywaniem alkoholu w bramach i podwórzach. Natomiast do sklepów po godzinie 22:00 nie przychodzą nietrzeźwe osoby chcące zakupić tam alkohol – część punktów wprowadziła automatyczne blokady w kasach na sprzedaż alkoholu po 22.00.

Spadła też ilość kradzieży w sklepach i zniszczeń towaru – tutaj jednak warto zauważyć, że część sklepów zamyka się wcześniej z powodu zakazu sprzedaży alkoholu.

Zarówno Komisariaty I jak i VI odnotowały pozytywne skutki wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w nocy. Spadła również liczba interwencji odnośnie libacji alkoholowych w mieszkaniach oraz na klatkach schodowych w rejonie Śródmieścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 14 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.